Чи повинен християнин платити податки?

Якби Ісус Христос не сказав Свою єдиноправильну думку – ми могли б погратися у “єдність у різноманітті”. Мовляв, різні вчителі Біблії думають по-різному. Ми не можемо бути категоричні. Головне – любов.

Але Ісус сказав.
Скажи ж нам, як здається Тобі: чи годиться давати податок для кесаря, чи ні?  А Ісус, знавши їхнє лукавство, сказав: Чого ви, лицеміри, Мене випробовуєте? Покажіть Мені гріш податковий. І принесли динарія Йому. А Він каже до них: Чий це образ і напис? Ті відказують: Кесарів. Тоді каже Він їм: Тож віддайте кесареве кесареві, а Богові Боже.
(Матвія 22:17-21)

Додати будь-що після Господа не можу і не маю права. Але хочу пояснити як розумію ці слова.

Людина істота багатогранна. Вона не лише духовна чи душевна, вона – соціальна. Вона частина держави і суспільства. Ви не можете вирішувати платити Вам податки чи ні – це Ваш обов’язок і перед Богом і перед державою.

Апостол Павло пише:
Нехай кожна людина кориться вищій владі, бо немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога. Тому той, хто противиться владі, противиться Божій постанові; а ті, хто противиться, самі візьмуть осуд на себе. Бо володарі пострах не на добрі діла, а на злі. Хочеш не боятися влади? Роби добро, і матимеш похвалу від неї, бо володар Божий слуга, тобі на добро. А як чиниш ти зле, то бійся, бо недармо він носить меча, він бо Божий слуга, месник у гніві злочинцеві! Тому треба коритися не тільки ради страху кари, але й ради сумління. Через це ви й податки даєте, бо вони служителі Божі, саме тим завжди зайняті. Тож віддайте належне усім: кому податок податок, кому мито мито, кому страх страх, кому честь честь.
(Римлянам 13:1-7)

Влада, як система організації та керівництва державою встановлена Богом. Це не означає, що Барак Обама, Ангела Меркель чи Франсуа Оланд Божі люди. Але це значить, що Бог допустив їх на тих посадах, і вони відповідають перед Ним, навіть не знаючи того. Влада – Божий інститут. Податки – один з механізмів, які працюють у державі. Християнин повинен підтримувати існуючу земну державу, хоча він є громадянином Неба в першу чергу. Платити податки і мито – означає підтримувати порядок, не платити – сіяти безлад, хаос. Поліція, митниця і десятки держслужбовців працюють на країну. Можливо, багато з них корумповані, нечесні, лукаві чи байдужі до Україні. Але не сплачуючи податки ми обкрадаємо не особисто Президента чи Прем’єра – ми обкрадаємо вчителів, лікарів, пенсіонерів. Зрештою, обкрадати Президента теж не правильно.

Ми не відповідаємо перед Богом за Президента, уряд чи парламент. Ми відповідаємо за себе. Не нашого розуму діло як витрачаються наші гроші. Якщо Ви можете вплинути на держслужбовців, щоб ті правильно поступали – робіть це. Якщо ні – не робіть.

Великий муж Біблії Даниїл навчав царя, що він, цар, поставлений від Бога – Дан. 5:18-19. Ідея верховенства Бога над усім творивом і над усіма державами одна з головних у цій книзі. Бог – Цар царів і Бог богів. Бог керує серцем (думками) царя (Приповісті 21:1), впливає на його рішення. Нам важко зрозуміти, як все працює, особливо коли ми бачимо жорстокі тоталітарні режими минулого, але ми маємо довіряти Богу.

Дорогі християни! Бог ясно навчає, що Вашою відповідальністю є платити податки, навіть якщо вам геть усе не подобається у державі. Ваша громадянська позиція – це Ваша духовна позиція. Не можна поклонятися Богу, в той же час ухилятися виконувати Його накази.

P.S.
Жодну розумну думку не варто доводити до фанатизму. Якщо Ви прибираєте кімнату в когось і Вам за це дають 200 грн на місяць, навряд, чи Бог хоче, щоб Ви реєструвалися підприємцем і платили 382 грн 40 коп у Пенсійний Фонд України.

One thought on “Чи повинен християнин платити податки?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s