Про місію…

Якось так трапляється, що останнім часом чи то хтось запитує мене, що я думаю про діяльність християнських місій, чи то при мені хтось говорить, що він думає… Це підштовхнуло мене написати маленьку заміточку про це.

Що таке місія? В широкому розумінні – особливе покликання щось виконувати, здійснювати. Христос був першим у світі місіонером – він залишив Небеса і втілився в людське тіло, щоб вирішити проблему людського гріха. У вузькому розумінні це організація, якій дано Богом (або взяла на себе сама) обов’язок звіщати Євангеліє, навчати людей Біблії, проводити водне хрещення і так далі.

Що таке церква? Ми знаємо багато всього про церкву, але основне те, що церква – це Божий інститут. Зовсім нещодавно розмовляв зі своїм дядьком, і той був здивований почути, що Ісус Христос – Голова Церкви, при чому не якоїсь, а Всієї… Що хоче Бог від церкви? Проповіді Євангелія, науки, хрещення, вирішення організаційних та дисциплінарних питань. Чи можна сказати, що церква представляє Бога на землі? Я вважаю, що так, хоча це не робить її непомильною. Але церква – це точно той інститут, який має право принаймні претендувати на цю роль – представляти Бога на землі. Зверніть увагу – церква в цілому, а не її служителі чи один служитель.

Що таке місія? По суті, це мікс церкви і світської організації. Я кажу світської без негативної конотації, так як сказав би про світську музику (далеко не вся світська музика погана), світські новини (деякі з них варто знати християнам), світську історію чи науку (ну, не відмовитеся ж Ви від історії чи науки). В організації нема служителів в церковному розумінні – може бути директор, секретар, керівник, заступник, президент, голова…

Виникають три важливі запитання:
– На що саме уповноважена організація?
– Як має відбуватися управління нею?
– Як збиратимуться та розподілятимуться фінанси?

Якщо ми придумаємо “нові правила гри” – ймовірність, що вони будуть Божими нульова – Бог уже все потрібне сказав у Біблії. Але не сказав ніколи про місію. Якщо Бог описав обов’язки/управління/фінанси християн і прив’язав це до церкви – то як я можу створювати паралельну реальність і паралельні власні правила?

Всім відомо, що певні речі Бог заборонив у церкві. А чи дозволи Він це місії? Адже місія не церква? А що таке місія, якщо не церква? А яке її завдання? А хто це завдання встановив?

Чи може Бог використовувати місію? А чи може хтось назвати щось, що Бог не може використовувати? Бог використовує все, всіх і завжди – обставини, людей, духовні сили, навіть ті, які непослушні йому. Але чи схвалює це Бог? Якщо, на приклад, Бог використав нацизм в Німеччині, щоб показати і світові, і самим євреям, що пора створювати державу Ізраїль – то чи схвалює Бог нацизм? Ви скажете: ну, прирівняв!.. Але важливо мислити категоріями і поняттями, а коли навчишся, можна і на конкретні приклади переходити.

Тому моє бачення таке – створюючи паралельну реальність із паралельними правилами ми створюємо патову ситуацію. Організація гратиметься в “позаконфесійність”. Організація затягуватиме процес оцерковлення новонавернених – виникатиме конкуренція церкви і місії. Організація поставить власні авторитети на противагу церковним. Тому я вірю – тільки церква, ніякої альтернативи.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s