Кішка Шредінгера

Ервін Шредінгер – автор квантової механіки

Кішка Шредігнера – об’єкт умовного експерименту, що пояснює основні принципи квантової механіки. “Кішку Шредінгера” вигадав австрійський фізик-теоретик Ервін Шредінгер у 1935 році.

Парадокс експерименту в тому, що якщо основні постулати квантової механіки правильні, то кішка має бути одночасно і мертва, і жива.

Суть експерименту:
Кішка закрита в стальній камері з капсулою смертоносного газу. В середині лічильника Гейгера знаходиться крихітно мала кількість радіоактивної речовини, на стільки мала, що протягом години може розпастися лише один атом. Якщо це відбудеться, спрацює реле, воно спустить молоток , який розіб’є колбу з газом і кішка миттєво загине. Іншими словами, перший розпад атома вб’є бідолашного кота. Псі-функція системи буде виражати стан кішки – живої чи мертвої.

Згідно квантової системи якщо над атомом не проводити прямого спостереження, то його стан описуватиметься суперпозицією двох станів – розпадений і нерозпадений, відповідно, стан кішки – суперпозицією мертвого і живого станів.

Звісно, великий фізик Шредінгер зовсім не вірив у “трохи мертвого” кота. Він лише хотів показати неспроможність квантової механіки дати відповідь на певні питання. Або, принаймні, некоректність такого переходу від мікроскопічних систем до макроскопічних.

P.S.
Квантову механіку в університеті я склав з другого разу.

One thought on “Кішка Шредінгера

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s