Корупція назавжди?

imagesКорупція (від лат. corrumpere — псувати) — протиправна діяльність, яка полягає у використанні службовими особами їх прав і посадових можливостей для особистого збагачення; підкупність і продажність громадських і політичних діячів. (Вікіпедія)

Чим більше я думаю про вади суспільства, тим більше розумію… що його вади лише відзеркалюють його суть. Кажуть, народ має таку владу, яку заслуговує. Я не лише погоджуюся, а й додам від себе: і таку державу, і таку демократію, і таку корупцію. Чому інспектори ДАІ беруть хабарі? Чому чиновники самі собі виділяють землі? Чому українські міністри майже найбагатші у Європі? Популярна відповідь: тому що влада погана і бандитська, а народ у нас білий і пухнастий. На жаль, це брехня. Народ у нас обирає владу, а потім по-тихеньку нарікає, але не надто голосно, бо всіх усе влаштовує. Чому цю владу не змінити? Тому, що народу подобається така влада. Якщо в Україні міністри стануть відносно чесними, то простолюдинам треба буде платити податки, не красти на роботі і взагалі змінити стиль життя. Але це нікому не потрібно! Краще, нехай все буде як є.

Свіжий приклад. Одна жінка у Сколе працює на керівній посаді. Вона не бере хабарі, не краде канцтовари, не обманює, а працює з 9 до 18. Але хоче піти на іншу роботу, бо стомлюється, є конфлікти з керівником. Її призначають головою комісії щодо заміщення вакантної посади в сусідньому (через стіну) відділі. І тут в голову приходить геніальна думка: нехай вона прийме “потрібну людину”, а її з вдячності переведуть на спокійнішу роботу. Що це? Корупція. Це використання службового становища на свою користь. Це і нібито не хабар, і канцтовари не красти, а ідея та сама: рука руку миє. Жінку переведуть на іншу посаду (до речі, нижчу за рангом і категорією), але в держоргани прийде далека до роботи людина. Людина, яка мала б займатися профілактикою серед молоді, тобто пропагандою здорового способу життя. І доля України, нехай трішечки-трішечки залежить від цієї профілактики. Отже трішечки така мікрокорупція вплине на долю України, принаймні, на алкоголізм і наркоманію в одному конкретному районі.

У мене є сусідка. Пані кілька років пропрацювала в районному КРУ. Квартирку купила ($), автомобіль ($$), гараж побудувала ($$$). Щоб заробити чесною зарплатою на це треба не менше 100 років. Але пані за чесну зарплату ніколи не працювала – вона бере хабарі від підприємців.

Що з цим робити? Як боротися? Ніяк. Боротися можна з гусінню, з колорадським жуком, з раком. Але корупція це щось дуже просте і банальне – ти береш гроші (послуги, посади) і руйнуєш Україну, тобто країна, де житимуть твої діти і онуки не матиме доріг, освіти, медицини, армії… Не береш – і Україна має крихітний шанс. Яке майбутнє хочемо?

Довідка. Згідно міжнародного рейтингу найнижча корупція у Данії, Новій Зеландії, Сінгапурі (9,3 бали), найвища у Сомалі, Мянмі, Афганістані (1,4-1,1). Канада на 6-у місці (8,9), Велика Британія на 20-у (7,6), США на 22-у (7,1). Україна поруч з… Зімбабве, Нігерією та Камеруном (2,4-2,2). Не живіть ілюзіями: ми дикий і нецивілізований народ. Мій американський друг, який живе у Львові 10 років сказав: “У Вас продається все”.

One thought on “Корупція назавжди?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s