Провидіння. Р.Ч.Спрол

31794_1600x1200-wallpaper-cb1297362331З книги “Основні істини християнської віри” Р.Ч.Спрола

Найбільше місто  Роуд-Айленду має назву Провіденс (провидіння — прим. перекладача). В цьому є щось незвичайне. Назва міста свідчить про глибоку різницю в способах мислення попередніх поколінь та нашого сучасного суспільства. Хто сьогодні дав би місту таку назву? Саме слово видається старомодним та архаїчним.

Гортаючи писання християн попередніх століть, я вражаюся тим, скільки разів там згадується Боже провидіння. Видається, що до початку ХХ століття християни глибше,  відчували роль провидіння Бога, ніж ми відчуваємо сьогодні. Наше покоління зазнало впливу духу натуралізму, за яким всі події у світі визначаються незалежними природними силами.

Основне значення слова провидіння –“ передбачення”. У такому вигляді воно не здатне виразити глибокого значення доктрини провидіння, яка вчить нас, що Бог — не просто споглядач людських діянь. Це вчення означає значно більше, ніж просте посилання на Його передбачення.

Вестмінстерські богослови XVII століття дали таке визначення провидінню:

“Бог, великий Творець усіх речей, підтримує, спрямовує, впорядковує всі створіння, діяння й предмети, від найбільших до найменших, Своїм наймудрішим та найсвятішим провидінням, згідно зі Своїм непогрішимим передбаченням, та вільним і незмінним виявом Своєї волі, задля поклоніння Його мудрості, могутності, справедливості, доброті та милосердю1”.

Те, що Бог створює, Він підтримує. Всесвіт не лише завдячує Богові своєю появою— саме його подальше існування залежить від Бога. Всесвіт не може ні існувати, ні функціонувати своїми власними силами. Бог Своєю владою підтримує все, що є у світі. Саме в Ньому ми живемо і рухаємося, з Нього живиться наше буття.

Головний пункт доктрини провидіння—особливий наголос Божого правління на всесвіті. Він керує Своїм створінням Своєю цілковитою суверенністю та владою. Він спрямовує все, що має відбутися, від найбільшого до найменшого. Нічого не стається поза Його суверенним передбачливим правлінням. Завдяки Йому йде дощ і світить сонце. Він створює імперії та руйнує їх. Він злічує волосини на нашій голові та дні нашого життя.

Між провидінням Божим та випадковістю, фортуною чи везінням існує кардинальна відмінність. Ключ до цієї відмінності — особистий характер Бога. Фортуна сліпа, тоді як Бог бачить усе. Фортуна не має особового характеру, а Бог—Отець. Везіння німе, а Бог може промовляти. В людській історії немає місця сліпим, знеособленим силам. Все відбувається завдяки невидимій руці Провидіння.

У всесвіті, керованому Богом, немає випадкових подій. Справді, такого поняття, як випадковість, немає. Його не існує. Це всього лише слово, яким ми позначаємо математичну ймовірність. Сама випадковість не має влади, бо не має буття. Це не та сила, яка б могла вплинути на реальність. Випадковість—це ніщо.

Інший аспект провидіння має назву узгодженість. Ним позначають одночасні діяння Бога та людських істот. Ми ¾ створіння, наділені власною волею. Завдяки нам відбуваються події. Проте вплив, спричинений нами, має вторинний характер. Боже суверенне провидіння стоїть вище і понад наших дій. Бог реалізує Свою волю через прояви людської волі, не порушуючи свободи вибору людини. Узгодженість найкраще проілюстрована в Писанні на прикладі Йосипа та його братів. Хоча Йосипові брати насправді вчинили лихе, змовившись проти нього, провидіння Боже спрацювало навіть через їхній гріх. Йосип мовив своїм братам: “Ви задумували були на мене зло, та Бог задумав те на добре, щоб зробити, як вийшло сьогодні,–щоб заховати при житті великий народ!” (Буття 50:20).

Боже викупне провидіння може переорієнтувати більшість сатанинських вчинків на добре. Найбільший злочин у світі, скоєний людиною—це зрада Ісуса Юдою. Проте смерть Христа не була випадковою подією в історії. Таким був намір Бога. Злий вчинок Юди сприяв тому, що в історії сталася найкраща подія — Спокута людських гріхів. Не випадково ми називаємо цей історичний день “Святою” П’ятницею.

Резюме

  1. Багато хто з сучасних людей не вірить у Боже провидіння.
  2. Провидіння – це діяльність Бога, Який підтримує життя у всьому, що створене Ним.
  3. Провидіння загалом означає Боже управління Його створіннями.
  4. З огляду на Божественне провидіння не існує таких знеособлених сил, як фортуна, доля чи випадковість.
  5. До провидіння відноситься й узгодженість — реалізація Божої волі через вияви волі Його створінь.

 

Рекомендовані уривки з Біблії

Йова 38:1-41:34
Даниїла 4:34-35
Дії  2:22-24
Римлян 11:33-36

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s