Що спільного у неякісного протестантизму і неякісної демократії

Сергій ЧЕПАРА

Чому багато (відроджених) протестантів після кількарічних блукань повернулися у лона (рідних) католицьких та православних церков?

У кожного віруючого, мабуть, є один або кілька знайомих, які через протестантизм пізнали Христа, почали вивчати Біблію, навіть привели ще кількох людей, але з часом відійшли – але не взагалі кудись, а повернулися у рідну католицьку/православну громаду. Чому?

Цей пост не претендує на цілісне вивчення даного питання, а лише на часткове. Нам хочеться думати, що проблема завжди в духовній площині. Мовляв, повернутися та жити в релігії завжди легше, аніж справжнім духовним християнським життям. Не дурімо самі себе. Не завжди таке повернення дорівнює ослаблення духовного життя чи невірність Богу.

Тепер про сепаратистів. Чому значна кількість українців у південно-східних областях хоче або реанімувати мертвий СРСР або приєднатися до Росії?

Відповідь в обох випадках така сама – християни часто не бачать якісного протестантизму, а громадяни часто не бачать обіцяної якісної демократії. В обох випадках неякісноість сприймається за фундаментальну невід’ємну рису. Якщо в церкві вчать правильно, але нема якісного наставництва, євангелизму або чуттєва сторона душі залишається спраглою – новонавернений підсвідомо вважає це частиною протестантизму як такого, і тому залишає його. Хочете в правильний спосіб утримувати людину в церкві? Подубуйте якісну церкву, тоді народ від Вас не утече. Не треба дурити себе – з церкви, яка задовільняє нормальні духовні потреби більшість людей не піде. Хочете, щоб люди любили незалежну Україну? А яку незалежну Ви їм запропонували? Обкрадену? Лицемірну? Хабарну? Неасфальтовану? Пересічний українець часто не розуміє, що проблеми України – це проблеми брехливих і продажних журналістів, продажних суддей чи глупуватих чиновничків. Це не проблеми демократії як такої. За совітів було краще? Дешева ковбаса? А тисячі розстріляних? А мільйони, що померли від голоду чи загинули на війні?

Тепер знову про церкву. Згідно однієї теорії, всі люди діляться на три категорії – праві, ліві і центристи (яких у політиці часто називають болото). Праві завжди сповідують праві ідеї і цінності, ліві – завжди ліві. Але більшість стоять по середині і чекають, з якого боку вітер подує. Більшість людей духовно слабкі, і їм потрібні підтримка, підбадьорення, мотивація. Бог знає це, адже Він Творець людей, тому Бог приділяє деяку увагу соцільній і психологічній складові. Плачте з тими, хто плаче, смійтеся з тими, хто сміється (Римлянам 12:15) – тобто всіляко співчувайте людям та підтримуйте їх. Люди людські (за визначенням) і їм потрібна людськість у людських стосунках. Якщо вони її не знаходять – вони йдуть. А ми дивуємося: та як можна! Повернутися до свічок і образів! Та це ж духовне падіння!

Тому кожен з нас відповідає за тих, кого приручив, як писав класик.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s