Антиросіянізм і демократизм. Головне не перестаратися

1346831912_90Ходив обідати тиждень тому в “Пузату хату” на просп. Шевченка. Там дуже мило і ще не дуже дорого. На другому поверсі є великий телевізор. Був ввімкнений 24-ий канал, отож я мимоволі (без звуку) дивився його.

Цікаве відео бачив. Щось на кшталт “Росія VODKA” – монтаж різних коротких фото та відео, де росіяни п’ють горілочку. Звісно, Росію показано не в найкращих тонах. А потім щось про Путіна.

Думаю, маємо дещо штучне підігрівання антиросійщини. Суспільство трохи накручують. Не все російське погане, не все західне (чи українське) добре. Проблеми з алкоголізмом є в багатьох країнах, і в самій Україні також не без цього.

Взагалі Росія і путінська Росія поняття не тотожні. Окрім того, якщо 86% росіян і підтримують свого Президента, то 14% таки не підтримують, а це більше 15 мільйонів. Я мало знайомий з наукою і культурою сучасної Росії, але думаю, що в Росії живуть і працюють нормальні адекватні російські музиканти, режисери, актори, підприємці, лікарі, вчителі і так далі.

Звісно, все це не знімає провину з лицемірів-пропагандистів, які за американські долари (а не російські рублі) щодня розповідають мільйонам з телеекранів про фашистів-бандерівців і Україну, яка от-от розвалиться або стане 51-им шатом Америки. Але все ж таки вони не вся Росія.

Тепер трошки про наше внутрішнє. Верховна Рада прийняла закон про заборону нацизму та комунізму, а також їхніх символів. Дуже суперечливе, як на мене рішення. По-перше, нацизм і комунізм (у моєму світогляді) все ж таки не тотожньо злі. Комунізм (як ідеологія) не закликав убивати людей, а лише проголошував якусь там класову боротьбу, зрівняйлівку, одну “правильну партію”, вождизм і все таке. В демократичному суспільстві має бути нормальне (толерантне) ставлення до різних ідеологій, за винятком якщо вони пропагують явно антигумані чи антидержавні ідеї. Комунізм як такий і конкретний комунізм СРСР – різні речі. Заборонили  символіку? Але ж все-таки з червоним прапором радянська армія перемогла нацизм, під серпом і молотом побудували сотні доріг, лікарень, шкіл, станцій метро, літаків, мільйони автомобілів… Як можна забути шматочок історії? Чи не є це “крайнім демократизмом”? Звісно, не варто приховувати злочини сталінського режиму, звірства НКВД, а навпаки – активно вивчати в школах на уроках історії. Але з пісні слів не викинеш. Тому я таки не думаю, що серп і молот однозначно є символами злочинного радянського режиму.

Так само, як Степан Бандера в якомусь сенсі націоналіст-патріот, що боровся за незалежність України, а в якомусь терорист, який організовував убивства…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s