Недавно я з нареченою відвідав Копенгаген. Отож, поділюся своїми враженнями.
Одразу скажу – Данія, принаймні її столиця, дуже гарна, але і дуже дорога. Проживання і харчування буде дорогим, навіть порівняно з Німечченою.
До Копенгагена з Кельна (Кьольна) ми прилетіли літаком компанії RyanAir, переліт зайняв 1 год 20 хв та коштував 32.5 євро з особи – якщо Ви хочете вибирати собі місце. Взагалі такі перельоти можуть бути дуже дешеві, навіть 10 євро – якщо Ви купуєте квитки заздалегідь, не вибираєте місце і не п’єте каву на борту, яка там значно дорожча :)
В Копенгагені на перший погляд все складно і не все перекладено англійською. Тому моя Вам порада – вивчить хоча б у загальних рисах карту міста, як працює метро і автобуси. До речі, проїзд дорогий (24 крони = 3.4 євро = 85 грн). Отож, або ходіть пішки, або платіть купу грошей. Квитки друкує апарат, на них зазначена зона і час дійсності, але квитки універсальні – на автобус, потяг, метро такі ж самі. Ви просто вибираєте зону, а їдете чим хочете.
Метро повністю автоматизоване, потягом метро керує комп’ютер. Ви можете сісти наперед і через лобове скло спостерігати за рухом. Майже все метро прокладене під землею.
Ми зупинилися у дуже милого чоловіка Медса (знайшли через http://www.airbnb.com), який здає в оренду підвальний поверх. Там було тепло, затишно, але до центру далеченько – 8 км. Медсу близько 40 років, він розлучений, живе сам, але активно долучається до виховання своєї 5-річної дочки Емілі.
Повсюди в Європі, як і в Україні – свідки Єгови. Вони вдягаються однаково, в них подібні емоції та точно така ж література, але різними мовами. У великих містах Європи вони пропонують літературу кількома мовами одразу.
Датська крона коштує 14 євроцентів (або 3.5 грн). 50 та 100 крон паперові, а 1, 2, 5, 10 та 20 – монети. Як бачите, деякі монети мають отвір в центрі.
В Копенгагені дуже багато гарних будинків, храмів, палаців. Точніше, там дуже мало негарних чи посередніх. Два з половиною дні ми гуляли містом і дуже багато побачили. Всі (за винятком однієї) вулиці були зразково чисті, всі будинки в чудовому стані, всі відремонтоване, гарне, сяюче…
В Копенгагені в самій ратуші реєструють шлюби, отож, ми зустріли парочку молодих на виході з ратуші. Там було багато голубів, які злетілися на зерно… Молода трохи злякалася птахів :)
В центрі ратуші була вистава, а також дуже гарно співала жінка, одягнена в ангела. Глядачами і слухачами були дорослі і діти, які вмостилися просто на підлогу. Для дітей поклали надувні матраси.
Прапор Данії червоного кольору, на тлі якого зображений хрест – одна вертикальна біла смуга, і одна горизонтальна. Перетинаються вони не в центрі, а ближче до лівого краю.
В ратуші, просто в коридорі можна вільно помити руки. Є гаряча і холодна вода, безкоштовний туалет.
Цей надскладний годинник приготував математик-винахідник Єнс Ольсен (Jens Olsen, 1872-1945). Єнс спроектував його ще до війни, але виготовили та запустили це диво техніки лише в 1955 році. Це зробив особисто король Данії Фредерік IX. Годинник повністю механічний, показує не лише час, а дуже багато всього, зокрема, рух планет навколо сонця, фази місяця, і ще, здається, рік єврейського календаря, але я точно не впевнений. Це дуже складний механізм, який має близько сотні зубчастих коліс. Рух забезпечує земне тяжіння і тягарці.
На вулицях міста досить багато сувенірів, магазинів одягу і всякого різного. В центрі ми не побачили жодної книгарні, але потім, все ж таки натрапили на три – вони були середнього розміру і зачинені через Різдво.
На святвечір, 24 грудня, ми відвідали три храми – один німецький та 2 датські. Всі вони були вщерть переповнені людьми. Особливо мені сподобалася датська кірка святого Фредеріка – всі люди співали гімн, написаний Г.К. Андерсеном.
На фото: німецька кірха, служіння в якій німецькою мовою.
В центрі міста є колесо огляду.
Двоє молодих скрипалів грали кілька годин поспіль – ми з Наталею обійшли за цей час центральну частину міста, а вони продовжували грати.
В місті було кілька десятків таких ялинок, всі вони були по-різному розмальовані, інколи дуже гарно, інколи жахаюче страшно :)
Ми також натрапили на багатотисячний мітинг людей нетрадиційної орієнтації. Всі вони вимагали розширити їхні права. Людей було так багато, що деякі стояли на вулицях і заважали автомобілям проїхати. Словом, все точно так, як розповідає російське телебачення – Європа це край гомосексуалістів. Ну, Ви все самі бачите на фото.
В місті багато скульптур і пам’ятників.
Копенгаген – місто на воді, якщо можна так сказати. Це столиця, яка дуже близько до Швеції, на північно-східній околиці Данії. У Копенгагені скрізь і всюди канали і дуже багато яхт і човнів.
У Копенгагені ми кілька разів бачили двоповерхові автобуси, але не дуже часто.
“Tak” датською означає Дякую.
Ввечері більшість будинків дуже гарно підсвічують. Гуляти вечірнім містом дуже мило.
У Копенгагені багато об’єктів у назві мають слово Christ (Христос). Зокрема, Christiania – містечко в Копенгагені, в якому живуть та продають товари і сувеніри різні дивні люди (неформали, хіпі). Кажуть, що там можна придбати легкі наркотики. Крістіанія – це територія в місті, оточена муром. В середині досить брудно, обмальовано графіті і все таке. Мені не припало до душі, мабуть Ісусу теж, якби він туди заглянув.
В центрі біля Ратушу красується пам’ятник видатному казкарю Гансу Крістіану Андерсену. В сувенірній крамничці можна придбати його зменшену копію (трьох розмірів). Середня, до прикладу, коштує 14 євро. До слова: якщо Ви вибралился в Копенгаген на три дні, мате при собі щонайменше 300 євро. Міняти гроші краще одразу, скажімо 150 євро, бо за кожен обмін треба заплатити комісію 5 євро.
Ми також бачили лебедів і качок. Вони дуже милі. Місцеві жителі та туристи активно їх підгодовують.
До речі, у Данії та Німеччені дуже часто можна зустріти сім’ї з дітьми. Також нерідко можна бачити татів – з колясками, або дітьми-підлітками. Коли ми зайшли в МакДональдс, там сидів тато з сином. Таке нечасто побачиш в Україні, погодьтеся.
З Данії ми пливли на паромі, на який помістилися кілька автівок, 2 автобуси та (!!) потяг!
Словом, Данія дуже гарна…
На цьому фото русалка – скульптура 1913 року. Вона подарована місту і зараз приваблює тисячі туристів. Русалка присутня майже на всіх листівках і є однимією з символів міста Копенгаген.
Хочу прочитати цю книгу російською. Тут вона датською.