Туга за старою доброю гривнею. Спогади з дитинства

Українські гривні

Українські гривні

Народжені на початку 1990-их очевидно вже і не пам’ятатимуть про те, що я зараз напишу. А напишу я власні спогади про … гривню. Гривня була введена 1 вересня 1996 року. Як сьогодні пам’ятаю – до банку в Сколе приїхала машина і звідти відвантажували гроші. На той час ще були купони, і всі були мільйонерами. Моїй бабусі десь в році 1994-у пенсію дали пів паперового мішка. Уявляєте? Але довго він не затримався, бо це було нібито багато, але насправді зовсім мало. Отож, приїхала броньована банківська машина з двома охоронцями з автоматами. Для мене це було як маленьке чудо. Коли банківські працівники вивантажували гроші, дзвеніли копійки. І то було незвично, бо востаннє копійки були в Радянському Союзі.

Отож, 1-го вересня 1996-го року мама дала мені трохи “пробних” купонів і відправила мене в банк міняти. Таких, як я, було ще два-три десятки, але думаю, що я таки потрапив у першу сотню сколівчан, які тримали в руках новенькі гривні. Отже, мені дали гривні і я пішов у магазин. До речі, коли я був у банку, інші люди, які там були, міняли величезні (як на мене гроші). Я і подумати не міг, що хтось може отак прийти і отримати кілька тисяч гривень. Зараз це здається смішним з низки причин.

У магазині продавчині ще не бачили нові гроші. Добре пам’ятаю як сьогодні – куди зайшов і розмову. “О, нові гривні, ану дай-но подивитися на них!” – сказали дві жіночки-продавчині. Я дав, і вони кілька хвилин розглядали. Нові гривні були надруковані чи то у Великій Британії, чи у Швеції, і були в рази кращі наших старих купонів. До речі, у мене старі купони ще досі збереглися.

Так-от, про ціни і зарплати. В 1996-у році 1 долар США коштував 1.78 грн. Зараз 25 гривень. Але ті 1.78 грн я не дуже пам’ятаю, бо самі долари тільки раз чи двічі бачив у житті – мама мала чи то 10 чи 20 – більше як сувенір ніж як валюту. Мінімальна зарплата була, любі мої, 15 гривень! 15 гривень! Зараз це 2 хліба, а на той час кілька мільйонів людей нормально жили на 15 гривень на місяць. Звісно, жили бідно. Звісно, були такі, які мали в десятки і сотні разів більше, ніж 15 гривень.

З того часу гривня дуже знецінилася, переживши кілька “стрибків” долара і євро. Моя мама десь так в році 1998-у отримувала… 33 гривні зарплати. Це було пів бібліотекарської ставки. Вона мала ще додаткові уроки української мови і літератури, тому разом було гривень 80, 100, а то і 120. Але було таке що і просто 33. Рівно 33. В 2010-у, коли я навчався в Києві, мені запропонували попрацювати на ремонті. Заплатили за кілька годин 330 грн – і на той час це було дуже круто. Отож, рік 1998ий – 33 грн на місяць, рік 2010 – 330 грн за 4 години.

Йдемо далі. Потім моя мама отримала нову роботу і нову зарплату. В 2001 році це були 180 грн – без доплат за ранг, стажу, і все таке. Гривня знецінювалася, а зарплати “росли”, принаймні, у гривнях.

Коли я навчався на першому курсі у 2003-у році мені давали на тиждень 40 грн і трохи продуктів. З тих 40-а гривень я витрачав 31-у або 32 гривні, а 8 гривень додому привозив. Проїзд коштував 1.80 грн зі Львова в Сколе – якщо найдешевше, електричкою, а маршруткою 7 гривень.

Стипендія була у мене 32 грн, оскільки я навчався три роки в коледжі, а в університеті студенти отримували гривень 40, мабуть. Потім були вибори і під вибори стипендію суттєво підвищили. Вона вже не була смішною, на неї можна було навіть два тижні жити. Коли я йшов з університету, я отримував 700 грн.

Словом, така історія нашої гривні. Все це можна прочитати у підручнику або інтернеті, але все це я пережив на власному досвіді, і можу колись своїм дітям розказати. Звісно, мені б хотілося, щоб колись наша гривня стала сильною-сильною, і щоб її в Америці купували, і свої заощадження тримали. Але на разі навпаки.

One thought on “Туга за старою доброю гривнею. Спогади з дитинства

  1. В 1996 году у родителей пенсия была 6 млн. Я помню, что в 1997 году родители купили “Запорожец” за 200 или 250 долларов, 10 долларов стоила магнитола в машину. Когда училась в университете (2001-2006), на неделю родители давали 20 грн.+ продукты из села. За общежитие по субсидии в месяц я платила 5,95 грн., 8 грн. Стипендия была 40 грн., а к концу учебы – 150 грн. За 2 недели подработки на опросах я заработала 220 грн. и долго не брала от папы денег (были свои честно заработанные). Пирожок с горохом в студенческой столовой стоил 0,23, а потом 0,25 грн., пицца – 1,50 грн., каша гречневая (или свекольная икра) и 1/2 яйца – 0,4 грн. Пиццу себе позволяли не часто.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s