Як отримати Карту Поляка. Власний досвід

Звершилося! Консул Республіки Польща видав мені той довгоочікуваний документ! Карта Поляка – ось вона, рідненька! Хочете таку?

Що таке Карта Поляка взагалі?
Це такий пластиковий документ, в якому написано, що Ви – поляк. За національністю. Це ще не громадянство, але до нього – рукою подати!

Навіщо та Карта Поляка?
Ну, якщо Ви громадянин пострадянських республік, але в душі завжди себе відчували саме поляком, а тепер є можливість мати документик, який то підтверджує… Щоправда, 99% українців мають інші мотиви – вони хочуть поїхати на роботу в Польщу. Карта Поляка дає переваги – безкоштовна віза, законне працевлаштування, знижки на залізницю, безкоштовне відвідування музеїв.. А ще – щомісячні виплати, якщо Ви живете у Польщі.

А тепер – головне – через рік проживання в Польщі власник може спокійнісінько набути громадянство Польщі. Це запровадила влада, бо дуже багато поляків від’їжджають у “краї кращі” – всякі там Америки, Німеччини і ще кудись. Маючи громадянство польське Ви можете законно працювати і жити… всього-на-всього у всіх країнах ЄС. І багатьох це приваблює.

Як її можна отримати?
Є типовий шлях – якщо Ви за походженням поляк. Нетиповий – активна участь в польських культурних організаціях, внесок в польську культуру і т.д. Якщо у Вас дідо/бабця був/була поляком/полькою, і про це є документи – то тіштеся – Ви маєте хороший шанс. Це не стосується онуків українців, які народилися в Польщі, але поляками не були. Наприклад, українців, які жили в українських селах міжвоєнної Польщі, а потім були переселені під час “Вісли”. Такі онуки мають право на тривалий польський шенген, але не Карту Поляка. Це теж непогано, але трохи інше.

Уроки української мови для іноземців

З чого почати?
Щоб отримати Карту Поляка треба володіти польською мовою на базовому рівні. Тобто вміти так-сяк розповісти про себе, свою сім’ю і на найпростіші теми побалакати. Якщо Ви тямущий українець, то за 10-20 приватних уроків вже вийдете на певний рівень. Як її вивчити? Один з шляхів – найняти репетитора, наприклад Стасю Троцюк, яка навчала і мене. Її можна також знайти на фейсбук. Для практики варто слухати польське радіо – polske przeboje або Tok FM.

Що далі?
Мова – це перший крок. Далі треба познайомитися з культурою, історією, політикою і т.ін. Звісно, дуже часто репетитори окрім мови навчать Вас всього цього. Але йдучи до консула маєте добре знати:

  1. Релігійні традиції і свята.
  2. Державні свята (незалежність, конституції і т.ін.)
  3. Головні польські герої.
  4. Королі польські (династії, хто чим відомий, перший правитель Польщі, і т.ін.)
  5. Листопадове і січневе повстання. Хто, проти кого і чому.
  6. Нобелівські лауреати. Хто, в якій області і за що конкретно.
  7. Державні символи Польщі. Гімн польщі варто вивчити на пам’яють. Якщо запитають – співати стоячи.
  8. Польські фільми, режисери, письменники, композитори.
  9. Польські Президенти.
  10. Легенди польського народу (про трьох братів, про дракона вавельського).

Якісна підготовка займе не менше 5-10 годин. Варто все це знати, бо кажуть, що консули бувають і прискіпливі – можуть щось таке хитреньке запитати. Наприклад, назвіть чотирьох патронів Польщі або яка перша столиця Польщі. Не Краків, проше панє!img_8666a

Реєстрація на спотканє
Якщо у Вас все гаразд з документами (мають бути оригінали і їх копії, а також – анкета), то зареєструватися треба он-лайн. Це зробити, м’яко кажучи непросто, бо крім Вас сайт “штурмують” сотні чи тисячі щирих поляків. За походженням, звісно. Отож, якщо Ви зареєструвалися – йдемо далі. З собою берете анкету, фото (35*45 мм), документи та їх копії, внутрішній і зовнішній (закордонний) паспорти. Реєстрація, до речі, безкоштовна.

Розмова з консулом
Така розмова триває максимум 20 хвилин. У моєму випадку пан консул був дуже добрим до мене, і нічого складного не запитував. Трохи про мою бабцю-польку, трохи про традиції народу. Я готувався до значно складнішого бою. Але документи консул вивчає дуже уважно. Важливо мати всі оригінали, які точно засвідучують, що Ви поляк! Якщо у Вас є кілька таких документів – беріть. Краще мати 2, аніж один – так мені сказав пан консул. До речі, розмова з консулем тільки польською мовою. Ведіть себе чемно, відповідайте по суті. Відчуйте атмосферу і ведіть себе відповідно до неї.

Якщо Ви пройшли…
Консул запропонує Вам підписати “Декларацію приналежності до польського народу”. Підпис – і Ви поляк! :)

Далі можете їхати в свою Польщу! А якщо серйозно, то можете і не їхати. Карта Поляка дає Вам 10 років на роздуми. Потім її, звісно, можна і продовжити (отримати ще раз).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s