Розуміння чи правильні кліше?

clichesЧас від часу стикаюся з тим, що значно легше запам’ятати “правильні кліше”, ніж глибоко осягнути певні концепції.

Це може стосуватися різних сфер, наприклад, політика, економіка, суспільне життя або релігія. Оскільки я християнин і намагаюся жити по-християнськи, то мої приклади тут будуть здебільшого на християнську тематику.

В протестантизмі це можуть бути навіть ті ж самі “5 стовпів Реформації” – тільки Писання, тільки вірою і т.д. Навряд чи просто знайти прихожанина-протестанта, який відверто не погодиться з 5-ма славнозвісними принципами. Та і більшість католиків чи православних погодяться принймні з двома або трьома.

Але з мого досвіду погоджуватися з словами і погоджуватися з концепціями це, як кажуть у Одесі, дві великі різниці. Це може стосуватися 5-ох пунктів кальвінізму, або інших заїжджених фраз, при чому людина може бути прихильником (зі своїх слів), або противником тез. І в обох випадках не розуміти, про що йдеться.

Я пам’ятаю, як роки 4 тому спілкувався з дещо консервативними християнами, яку дуже засуджували деякі ініціативи уряду в царині сімейної політики. За цими ініціативами, держслужбовці мали відвідувати сім’ї і оцінювати як виховують дітей. А якщо виховують геть погано – дітей відбирати. Між цими віруючими стався справжній переполох – у нас заберуть наших дітей і виховають безбожниками. Вже пройшло 4 роки – і ніхто ні в кого дітей не забрав. Звісно, тут річ більше не у кліше/концепціях, а просто поверхневому розумінні що і до чого, перемноженому на страх.

Напопулярніші протестантські кліше – це “спасіння через віру” або “життя вічне – це дар”. А почнеш розмову і бачиш, що і в перше і друге людина не до кінця вірить, а точніше, не до кінця розуміє. Або у своєму світогляді поєднує річі непоєднані. Думаю, причина появи таких кліше – спроба коротко окреслити якусь концепцію. У фізиці це формули. Але можна і папугу навчити “е дорівнює ем це квадрат” або “де дорівнює бе квадрат мінус чотири а це на два а”, що не означає, що папуга вже знає (чи розуміє) чому пропорційна енергія чи як розв’язати квадратне рівняння. Чи що таке квадратне рівняння взагалі.

Хоча, мабуть, ми всі так робимо, повторюємо чиїсь кліше – тільки у різних сферах.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s