Про Біблію, авторитет і католицизм – Дмитро Бінцаровський

Коритися папі чи Богу?

Коритися папі чи Богу?

Дмитро Бінцаровський

Кілька невпорядкованих думок про Біблію, авторитет і католицизм.

Я вірю, що Христос – єдина дорога до Бога. Немає іншого Бога – є тільки той, який явився у Христі.
Я вірю, що Писання – єдина дорога до Христа. Немає іншого Христа – є тільки той, який засвідчений у Писанні.
Однак я також вірю, що немає єдиної дороги до розуміння Писання. Його розуміють по-різному. І людина не повинна приймати чиєсь тлумачення, якщо вона розуміє Писання по-іншому.

Католики нам закидають, що це все суб’єктивізм. Натомість має бути покора тому, що навчає церква. Нещодавно з’явилась стаття, де пояснюється, чому не треба святкувати Реформацію. Зокрема, вказується, що Лютер – це аж ніяк не “другий Франциск Ассизький”. Аргумент такий: “Коли тодішній Папа назвав Франциска жебраком і послав у хлів до свиней, той без роздумів це зробив. А чи був здатний — і тим більше чи хотів цього — Мартін Лютер?”
Думаю, не готовий, принаймні точно не готовий “без роздумів”. Перефразовуючи відомі слова Лютера: якщо я не переконаний свідоцтвом Писання і ясними доказами розуму, що мені треба йти до свиней, чому я повинен туди йти? Якщо це суб’єктивізм, то я безкінечно радий такому суб’єктивізму.
Щось схоже – у цитаті Ігнатія Лойоли, яку я нещодавно наводив: “Щоб у всьому слідувати істині, необхідно завжди бути налаштованим вірити, що те, що я бачу білим, є чорним, якщо ієрархічна Церква так визначить”. На противагу цьому, реформатори говорили, що церква не може зв’язувати совість людей. Якщо це суб’єктивізм, то я безкінечно радий такому суб’єктивізму.

І важливо розуміти ось що. Якщо католик висловлює готовність називати біле чорним (навіть тоді, коли біле йому здається білим) тільки тому, що так навчає його “ієрархічна Церква”, якщо католик вирішує “без роздумів” іти до свиней, коли це йому накаже Папа, то це його рішення не менш суб’єктивне, ніж рішення протестанта не йти проти своєї совісті й не змушувати інших до цього. Ані в природі, ані в Писанні немає нічого “об’єктивного”, що б змушувало людину покорятися папі. Якщо людина вирішує покоритися авторитету церкви – це її рішення не менш суб’єктивне, ніж рішення протестанта не робити цього.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s