Апостоли і пророки. Переосмислення

Апостоли. Хто вони? І чи є вони зараз?

Апостоли. Хто вони? І чи є вони зараз?

Якби мене 5-7 років тому запитали, чи є зараз апостоли/пророки – моя відповідь була б “Авже ж ні, і ось список аргументів”. Але час іде. Багато чого переосмислюєш і обдумуєш.

Одразу скажу: я не знаю жодну людину, яку я можу назвати апостолом або пророком. Але відповідь на це питання мені здається дещо складнішою, ніж просте “ні”.

Часто кажуть, що апостоли це люди, яких вибрав Сам Христос, які бачили Його у плоті, і які мали незаперечний авторитет і право від Бога керувати будь-якою помісною церквою – прямо або через пресвітерів, тобто були, так би мовити, пресвітерами над пресвітерами.

Що ж, я не знаю, бачив хтось живим Христа після написання Нового Завіту. Особисто мені Христос не являвся, а чи являвся комусь за останні 1900 років я не знаю.

Але слово “апостол” можна застосувати і в іншому ключі. Можна це слово використовувати як особливий дар до заснування церков. В такому значенні апостоли існують і успішно служать зараз. Вони відчувають час і культуру, вони вміють будувати стосунки з людьми. Вони насаджують церкви. Але чи вони апостоли? Я не знаю. Може, це просто дар такий, або комбінація духовних дарів – здатність засновувати нові громади для Христа.

До речі, ми не маємо прямих свідчень, що апостоли завжди засновували нові церкви. Тобто деякі це точно робили, а про деяких ми маємо лише передання. І так само дещо накрученою є аргументація, що апостоли мали незаперечний авторитет. Свого роду “генерали” у Вселенській Церкві. Хоча, ми дуже небагато знаємо про ранні церкви.

Про пророків. Звичайно, я не думаю, що пророки у сторозавітньому значенні існують. Річ у тім, що служіння пророка було сильно пов’язано з Ізраїлем. Окрім того, не було чітко сформовано і перекладено Слово Боже на сотні мов – як це ми маємо зараз. Слово Боже зараз доступне майже на всіх мовах світу, його тираж перевищує тираж будь-якої іншої книги. Отож, можливіть знати волю Божу “напряму” існує.

Але. Я вірю, що Бог дає дари мудрості христянам сьогодні. Це не те саме, що пророки тоді, але це трохи подібне. Мудрість від Бога, яка дозволяє бачити духовні речі. Це навіть до певної міри прогнозувати майбутнє – але лише прогнозувтаи, а не абсолютно точно знати. Не буквально чути голос Божий, а розуміти духовні істини – завдяки Слову Божому, і так само – досвіду служіння, близькості з Богом, служінню Святого Духа…

Словом, я вірю в духовні дари. Можливо, одні дари сьогодні в якомусь відношенні замінили інші дари, які були раніше.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s