Десятина. PRO et CONTRA

10% на церкву це багато чи мало?

В християнстві давно точиться дискусія, чи повинен християнин давати на церкву рівно 10% свого прибутку. Часто тих, хто заперечує це правило для Церкви Нового Завіту, сприймають як тих, хто шкодує гроші для Бога. А що взагалі Біблія про все це говорить? Треба давати десятину чи ні?

Для нормального функціонування і розвитку церкви їй потрібні гроші. Майже кожне служіння потребує видатків. Наприклад, гроші потрібні щоб виконувати Велике Доручення (проповідь Євангелії та учнівство). Гроші потрібні, щоб орендувати приміщення для богослужіння, щоб друкувати Біблії та християнську літературу, щоб підтримувати місіонерів, щоб давати милостиню вдовам, сиротам та вбогим. Кожен має це розуміти і в міру можливого служити фінансами. Фінансова підтримка служителів церкви — що одна важлива стаття витрат, про яку ясно навчає Святе Писання: 1 Кор. 9:4-14, 1 Тим. 5:17-18.

Але треба мати на увазі деякі моменти:

По-перше, Бог дав цю заповідь (саме 10%) Ізраїлю і ніколи не давав її Церкві (Лев. 27:30, 32, Чис. 18:21-32, Повт. Зак. 14:22, 28). Взагалі кажучи, десятин було три, дві з яких єврей давав щороку, а третю — раз на три роки. Таким чином єврей Старого Завіту жертвував на храм та служителів 21.7%-23.3% свого доходу(прим. 1). Якщо Ви хочете дотримуватися цього принципу і маєте середню зарплату в Україні (7351 грн в вересні 2017 р.) – Вам треба віддавати принаймні 1595 грн. Якщо Ви добровільно з любові до Бога та ближніх вирішили віддавати на церкву 21.7% свого доходу, як це робили євреї в Старому Завіті — це прекрасне рішення, нехай Бог благословить Вас!

По-друге, десятина була частиною Закону Мойсея, який не діє в епоху Церкви (Рим. 10:4, Гал. 3:19, 24-25, Рим. 6:14-15). Зараз ми не маємо жертвувати на храм (хоча б тому що він давно зруйнований), та й сам храм, Єрусалимський чи інший, не є важливою частиною християнського богослужіння. Християнське служіння Нового Завіту дещо відрізняється від єврейського служіння Старого Завіту.

По-третє, Новий Завіт навчає, що саме серце (внутрішні мотиви), а не сума грошей важливі для Бога (Лк. 21:1-4, 2 Кор. 9, 1 Кор. 16:1-3, Гал. 6:6-10). Коли ми жертвуємо гроші на церкву ми проявляємо свою любов до Бога. Якщо Ваше серце любить Бога і його церкву, і саме тому хоче щиро жертвувати велику частину свого прибутку — це чудово.

Деякі християни посилаються на “Горе вам, фарисеям, бо ви десятину даєте з м’яти та рути й усякого зілля, але обминаєте суд та Божу любов; це треба робити, і того не лишати! ” (Лк. 11:42) навчають, що десятина досі діє. Ми жодним чином не ставимо під сумнів слова нашого Господа і Спасителя, але хочемо їх правильно тлумачити. По перше, Ісус Христос звертався до фарисеїв, тобто євреїв епохи Старого Завіту. По друге, наш Господь зробив наголос не на доцільності точного підрахунку 10% з м’яти, рути й усякого зілля, а на тому, що фарисеї підкреслено точно виконують одну частину Закону Мойсея, повністю ігноруючи його суть — справедливий суд і Божу любов. Нам ніколи не траплялися християни, які точно обраховують ринкову вартість своєї городини чи фруктів з саду, і рівно 10% цієї вартості в грошовому еквіваленті несуть в церкву. Але саме так треба чинити, якщо ми віримо, що цей принцип досі актуальний для нас.

Іншою важливою стороною цієї справи є те, що інколи служителі церкви навчають про загальнообов’язкову десятину через або нерозуміння благодаті або недовіру Божому плану. Інколи служителям здається, що закон, а не благодать є вирішенням проблем. Ми не відкидаємо закон як такий, але водночас віримо, що там, де Бог дає свободу, ми не можемо відбирати її в людей. “А першого дня в тижні нехай кожен із вас відкладає собі та збирає, згідно з тим, як ведеться йому, щоб складок не робити тоді, аж коли я прийду. А коли я прийду, тоді тих, кого виберете, тих пошлю я з листами, щоб вони ваш дар любови віднесли до Єрусалиму. ” (1 Кор. 16:2-3)

Добре жертвувати гроші на церкву одразу, як тільки отримано зарплату/прибуток: “Шануй Господа із маєтку свого, і з початку всіх плодів своїх, і будуть комори твої переповнені ситістю, а чавила твої будуть переливатись вином молодим! ” (Пр. 3:9-10)

Таким чином обов’язком (і прекрасною превілегією) кожного християнина є фінансово служити Богу, але строго правила про 10% немає. Це означає, що християнин може давати більше або менше.

1. Є два способи обрахунку. Перший (від основи): 10%+10%+3.33%. Другий (від залишку): 10%+9%+2.7%

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s