“Бог створив небо і землю” очима фізиків

Спочатку не було нічого, тільки повна симетрія, і вільне калібрування літало над водами.

Потім Бог відділив цілий спін від напівцілого, і повелів цілому спину підкорятися статистиці Бозе, а напівцілому – статистиці Ферма. І побачив Він, що це добре.

І Бог відділив гравітацію, і поставив її константу взаємодії нижче інших констант, і повелів їй плазувати на мікрорівні, але сказав, що звеличить її понад усіх, і буде вона керувати космологією, і все буде підкорятися їй. І поповзла гравітація на мікрорівні на своє місце, і понині там перебуває.

І Бог відділив сильну взаємодію від електрослабкої, а кварки від лептонів, і повелів кваркам сильно і електрослабко взаємодіяти, а лептонам тільки електрослабко. І побачив він, що це добре.

І порушив Бог симетрію електрослабкої взаємодії до слабкої і електромагнітної, і отримали векторні бозони масу, а фотон- таки не знайшов маси. І стали векторні бозони подібні ферміонами, і загордилися, але не було у них закону збереження числа частинок, бо були вони бозони, і тому стала слабка взаємодія короткодіючою.

І був вечір, і був ранок, ера електрослабкого фазового переходу.

Глюони ж володіли кольором, і були в тому подібні кваркам, і взаємодіяли між собою сильно, і породжували інші глюони. І побачив Бог, що сильна взаємодія асимптотично вільна, на великих же відстанях лінійна, як в струнній моделі.

І повелів Бог зібратися кваркам по троє, і по одному і антіодному, і з глюонами в інші комбінації, за кольором синглетні, і зачинив їх там конфайнментом. І назвав Бог кварки по троє баріонами, а по одному і антіодному мезонами, і побачив він, що це добре.

І був вечір, і був ранок, ера конфайнмента.

Мезони складалися з кварка і антікварка, і не мали баріонів числа, і розпадалися до випромінювання, а баріони ж антикварків не містили, і розпадалися тільки до нуклонів, а далі не могли. І було баріонів більше, ніж антибаріонов, і тому залишалися нуклони не анігілювані.

І поєднувалися нуклони за рахунок складного обмінного взаємодії, похідного від сильного, і з’єднувалися по двоє, по троє, по чотири. За чотири же, в альфа-частинки, їм було найкраще з’єднуватися.

І побачив Бог, що в альфа-частинки з’єдналася чверть всіх нуклонів по масі, інші ж залишилися вільними, а інші елементи в невеликій кількості. І тому досить було в міжзоряному газі палива для ядерних реакцій і запалювання зірок. І побачив він, що це добре.

І був вечір, і був ранок, ера первинного нуклеосинтезу.

(З соцмереж)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s