Чи варто грати у лотерею?

Грати чи не грати?

Грати чи не грати?

Або як законно суттєво збільшити свої шанси на джек-пот

На перший погляд, відповідь проста й очевидна — ні. І дійсно, воля Боже для християнина — це чесна і достойна робота і гідна зарплата. Але що таке “чесна і достойна робота”? Чи можна “чесно і достойно” заробляти на акціях? Або грати в лотерею?

Спочатку трохи математики. Візьмемо для прикладу державну лотерею “Суперлото 6 із 52”. Номінальна (оголошена державою) вартість 8 грн. Джек-пот 19 682 000 грн (станом на 24.02.2018). Як написано на стайті “це величезний джекпот – сума, якої вистачить для здійснення будь-якої Вашої мрії.” Яка ймовірність виграти джек-пот? Елементарна комбінаторика показує, що всього існує 52*51*50*49*48*47 = 14.7 млрд комбінацій. Таким чином, Ваші шанси на успіх дуже-дуже мізерні. Якщо протягом свого життя (скажімо, 50 років) Ви щотижня купуватимете один лотерейний квиток — Ви витратите 21200 грн, а Ваші шанси залишатимуться все ще дуже мізерними. Якщо Ви купуватимете квиток щодня (або 7 квитків на тиждень), Ваші витрати становитимуть 146 тис. грн за все життя, а шанс зірвати джек-пот буде… 1 на 805 000. Тобто Вам треба прожити 805 тисяч життів, щоб, з деякою ймовірністю, виграти джек-пот.

На перший погляд це не так, адже ми часто чуємо про щасливих переможців лотереї. Звісно, за все наше життя ми час від часу чуємо про переможців тих чи інших лотерей. Мільйони людей в різних країнах грають в лотереї, але виграють одиниці. Мільйони людей програють мільярди доларів у лотереї.

То чи все так однозначно? Є окремі випадки, коли шанси виграти у лотерею можна суттєво збільшити, навіть зробити досить високим. В деяких країнах світу існують лотереї, де уряд не збільшує суму джек-поту, якщо попередній джек-пот не зірвано, а розподіляє його між всіма, хто вгадав принаймні 2 цифри — пропорційно до вгаданого. Іншими словами, у деяких лотереях Ви можете виграти за рахунок попереднього джек-поту, якщо правильно підійдете до справи. Як показує професор математики Джордан Елленберг у книзі “Як ніколи не помилятися”, якщо купити велику кількість квитків (кілька сотень або краще кілька тисяч) серед них гарантовано будуть з вгаданими 2-ма, 3-ма або і 4-ма числами. Це не було б вигідно, якби уряд не розподіляв попередній джек-пот між всіма, хто виграє. Але скупивши велику кількість квитків по 2 долари, Ви отримаєте всередньому 5.53 долари за кожен. Але для цього Вам треба інвестувати в справу принаймні кілька тисяч доларів. І за умови, що таких розумників, як Ви не буде надто багато і джек-пот знову ніхто не виграє.

Це здається дивним, але деякі люди розбагатіли саме таким чином. Вони просто зробили розрахунки і непогано заробили на лотереї. При чому, на ній також заробив і уряд. Елленберг розповідає про студентів-математиків, медика-дослідника та пенсіонера 70-річного віку, які саме так і стали трохи багатшими. Для цього всі вони, незалежно один від одного, не полінувалися заповнювати кілька тисяч лотерейних квитків.

То чи варто поступати таким чином? Треба взяти до уваги, що людина, яка швидко багатіє, часто не цінує гроші. Є безліч прикладів того, як переможці лотерей швидко і марно витрачали свої мільйони, після чого жили бідно і нещасливо. Людина, яка не вміє витрачати тисячу доларів, не зуміє мудро витратити мільйон. Хоча часто ми намагаємося вірити в протилежне.

Інший момент — Біблія не раз і не два прямо каже нам, що щастя не у грошах. Можна бути бідним і щасливим, або багатим і дуже нещасним. Звісно, ми часто теж не віримо у це.

Таким чином, на мою думку, в лотереї в цілому кажучи грати не варто. Але якщо тип лотереї дозволяє певними законними хитрощами суттєво збільшити свої шанси — що ж, можливо в цьому і є сенс.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s