Феміністкам – так! (чи ні?)

Ісус, розмовляючи з самарянкою, визнавав, що істина у іудеїв і вони правильно поклоняються Богу. Він ясно дав зрозуміти самарянці, що самаряни помиляються. Однак, коли один іудей запитав Ісуса: Хто ж мій ближній, якого я повинен любити як самого себе?! Ісус сказав йому, що це самарянин, який допоміг одному нещасному. І Ісус закликав цього іудея зробити самарянина прикладом для наслідування – “йди і ти роби так само” (Лук.10: 37)

Християни люблять критикувати фемінізм. Однак ми багато чому можемо і повинні навчитися у них. Здорове зерно у феміністок є і нам, християнам, Ісус так само ставить в приклад феміністок. Часто вони мають більшу рацію ніж ми і у нас є чому повчитися у них. Релігійна гордість заважає нам. Може варто позбутися від цієї гордості і смиренно послухати їх ?!

Фемінізм- це не здорова реакція на ще більш нездорову тенденцію, яка була, і часто, все ще є.

Послухайте, що говорили чоловіки про жінок раніше. Чи мають вони рацію? Так чи вчить Біблія?

“Жінка-це храм, тільки споруджений він над нечистою клоакою” -Іеронім
“Ти – ворота для диявола. Як легко вдалося тобі спокусити чоловіка, створеного за образом Божим! Ти несеш смерть, і через тебе довелося померти навіть Сину Божому!” – Тертуаліан
“Для чоловіка немає нічого ганебного, бо він наділений розумом. Для жінки ганебно навіть пізнання своєї власної природи”. Климент Олександрійський

Ще недавно жінки не могли голосувати на виборах, вчитися в школі. Вони не могли працювати на багатьох роботах, де працювали чоловіки. І релігія зіграла тут не останню роль. Задумайтесь над цими прикладами:

  • Індійський звичай “саті”, коли вдова повинна бути спалена разом з померлим чоловіком.
  • Китайський звичай “зв’язування ніг”, коли маленьким дівчаткам особливим чином перев’язували ноги, в результаті чого, ноги деформувалися і жінки ледве могли пересуватися.
  • Африканські обряди, при яких спотворюється статеві органи у жінок.
  • У стародавньому Римі, дуже часто, дівчатка в сім’ї були небажані. У дівчаток не було навіть своїх імен. Їх називали на честь батька (це була його приналежність). Скажімо, якщо тата звати “Петро”, то його дочка буде “Петронія”. А якщо у нього народиться ще одна дочка і її не викинуть, то у нього буде дві Петронії! Молодша і старша. А якщо буде третя дочка (о жах :)) то буде “Петронія старша”, “Петронія молодша” і “Петронія секунда” тобто середня. Таким чином та що була молодшою, стає середньою.
  • Полювання на відьом в середньовічній Європі. Коли були спалені багато жінок за звинуваченням у чаклунстві. Звинувачували їх служителі церкви – чоловіки.

Християнська релігія не рятує чоловіків від нездорового ставлення до жінок. Ми всі читаємо історію з євангелія від Іоанна, коли жінку взяли на гарячому в перелюбі привели до Ісуса не обох, як того вимагав закон, а тільки жінку. Її готові були вбити. А де в цей момент був чоловік, який теж вчинив перелюб?!

До цього дня в церкві процвітають чоловічі шовіністів настрою. Але не християнство і не Євангеліє винні в цих настроях. Винна наша гріховна природа. Церква ж винна лише в тому, що не докоряє своїх членів в цьому гріховному чоловічому шовінізмі.

Фемінізм, це була реакція на процвітання чоловічої гріховності. Звичайно ж маятник хитнувся в інший бік і вийшла інша крайність. Але ми повинні з належним смиренням постаратися зрозуміти, чому цей маятник хитнувся і може феміністки говорять щось здорове ?!

Почасти, всі проблеми цього типу в тому, що ми різні. Жінки слабші фізично, вони більш емоційні і їм властиво сприймати все на чуттєвому рівні. Через свої фізіології і гормональні стрибки, вони бувають дуже нестабільні і від цього виникають певні труднощі. Але чи дає це право чоловікам вважати себе краще жінок? Може вони повинні розуміти особливості жіночого організму і ставитися до них як до крихких посудин? На нас лежить відповідальність і нести слабкості “слабкої статі”.

Так Бог визначив, що в родині, жінки повинні підкорятися чоловікам. Але бути підлеглим – не означає бути гіршим. Це означає бути іншим. Розмірковуючи про роль чоловіка та жінку в сім’ї і церкви, Павло проводить паралелі з Трійцею. Він каже що “Христу глава – Бог, а жінці голова – чоловік”. Христос не гірше Отця. І Він рівний Богу Отцю. Але у Сина інша функція. Він знаходиться в підпорядкуванні у Отця і чи є це проявом гріховності? І вважав би Ісус це принизливим або для Нього це було почесним? Жінки, коли підпорядковуються чоловікам – не повинні вважати це чимось принизливим і збитковим. У своєму підпорядкуванні вони уподібнюються Богу Сину! І чоловіки повинні розуміти свою відповідальність і розуміти, що факт підпорядкування дружин не дає їм право як то принижувати жінок, як і Отець не принижує Сина на цій підставі. Виконання своїх функцій, кожному з осіб Трійці, приносить задоволення і радість.

Сьогодні дуже часто можна прочитати оголошення про те, що в місто приїжджає пастор Світлана і буде молитися за зцілення. Я вважаю, що жінка зможе мати посаду пастора, коли вона буде “чоловіком однієї дружини”, як і заповідав апостол Павло :). А поки це неможливо, то якась сестра в церкві може мати дар пасторства (бо Дух Святий роздає дари як Він хоче і немає “чоловічих” і “жіночих” дарів). Але одна справа мати дар і служити цим даром, інша справа мати посаду. Сестра може мати дар і багато хто має. І можливо, в церкві у багатьох є цей дар, як у братів так і у сестер. Але церква не може і не повинна всіх висвячувати на посаду пасторства тих, хто не відповідає характеристикам описаних в посланні до Тимофія. Можливо у людини є дар і він служить цим даром, але він не досить зрілий, його характер не відповідає стандартам або ж це сестра … Тоді ніякої посади пастора у неї не може бути.

Дорогі сестри, ви прекрасні! І що б ми робили без вас! І як чудово, що Христос поставив жінок на належне місце, показавши цінність і гідність кожної людини, незалежно від статі. Він і сьогодні, не приєднується до натовпу чоловіків, які готові побити жінку камінням і пробачити чоловіка.

Ігор Тунік
відповідальний за організацію нових церков в Донецькій області,
член РАМЦЄХУ,
м. Мирноград

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s