Методи благовістя – Ігор Тунік

(Продовження. 1-а частина тут, 2-а тут)

Ігор Тунік

Ігор Тунік

Не користуватися одним і тим же методом

Є маса чудових методів розповідати Євангелію невіруючим. Пізніше ми розглянемо деякі з них. Однак варто пам’ятати, що Ісус з різними людьми розмовляв по різному. Він не розповідав одні і ті ж чотири духовні закони і самарянці, і Никодиму. У Нього був індивідуальний підхід. Варто навчитися розповідати Євангелію різними методами, але треба бути гнучким і в бесіді робити наголос на слухача, а не на інформацію, яку ми викладемо. Хороші вчителі в школі, переживають, що вивчать учні. Поганенькі вчителі переживають тільки про те, щоб викласти матеріал.

Які методи я рекомендую для благовістя? Читання Євангеліє від Іоанна

Я люблю різні євангелізаційні буклети. Так як вони є вислови різних людей, які намагаються донести звістку про Христа невіруючим. Однак найкращий буклет для невіруючих написаний дуже давно. І це Євангеліє від Іоанна. Так, цей “буклет” не короткий, але якщо ви спонукаєте читати невіруючого Євангеліє від Івана, і якщо людина вирішить повірити в Ісуса, то буде велика ймовірність, що людина розуміє що робить і прийняв саме біблійного Ісуса.

Зазвичай я намагаюся проводити час з невіруючими. Вони знають, що я християнин і я намагаюся не бути нав’язливим. Однак якщо я бачу хоч якийсь інтерес у людини, то я пропоную йому читати разом зі мною Євангеліє від Івана. Я чесно кажу, що мені приносить це задоволення і буду вдячний, якщо хтось зі мною буде його читати спільно. Ми домовляємося читати по одному розділу за раз. Бажано призначати зустрічі, мінімум раз на тиждень, краще два рази … Якщо інтервал буде занадто великим, то матеріал буде забуватися і це не буде так ефективно. Я пояснюю моєму невіруючому другу, що він може залишатися на своїх позиціях і я не буду тиснути на нього. Загалом людина повинна відчувати себе комфортно, розуміючи, що йому не намагаються “продати товар”, який йому не потрібен. Головне питання, яке потрібно ставити при читанні: що в цьому уривку Іван говорить про Ісуса ?! Тобто наше завдання, читаючи Єв. від Іоанна, дізнатися більше про Христа. Важливо не пропонувати людині прочитати “молитву покаяння” або щось в цьому роді. Наше завдання читати Слово Боже і дозволити Духу Святому здійснювати Свою роботу. Ми не можемо народити людину згори. Це завдання Духа Святого. Але Слово Боже розкриває нам особистість Христа і наше завдання, зосередиться на цьому аспекті.

Розділіть першу главу на уривки весь час ставте питання: що ми дізнаємося про особу Ісуса з цього уривка? Що про Ісуса говорить євангелист Іоанн? І вже в першому розділі ми відкриємо, що Ісус це: Слово (Логос), Творець (все через Нього повстало), Бог, Світло, Агнець. Ісус існував ще до народження Іоанна Хрестителя (хоч той був і старшим за Нього), Христос існував до появи світу, якщо прийняти Його, то це робить тебе дитям Божим. Ісус знав, що на серці у Нафанаїла і це означає, що Його не можна обманути. Всі ці твердження про Ісуса вже досить глибокі. І можна плідно розмовляти з вашим невіруючим другом про те, що Ісус створив світ, що означає агнець для євреїв. Таким чином, читаючи разом Євангеліє від Івана, ви відразу досягаєте кілька цілей. Ви встановлюєте більш тісні відносини з вашим другом і можете краще йому свідчити про Ісуса своїми словами. Ви привчаєте вашого друга читати Слово Боже. Пізніше, якщо він повірить, він буде продовжувати читати і вже з початку ви закладаєте правильну основу. Читаючи рафінований буклет, людина може отримати не повні, вкрай уривчасті уявлення про особистість Ісуса. Але читаючи з Вами Євангеліє, ви являєте Ісуса в усій Його повноті!

Якщо вам запропонують розповідати людині про Ісуса протягом п’ятнадцяти хвилин або кілька годин поспіль, то звичайно ж краще провести більше часу звіщаючи. Щоразу, зустрічаючись і розмірковуючи над Словом Божим, ви будете дозволяти Святому Духу діяти. Так само Ви закладаєте основу для подальшого учнівства. І якщо ваш друг увірує, то ви зможете і інші книги Нового Завіту читати і розмірковувати разом.

Не варто тлумачити уривки занадто широко. Ваше завдання не дати всі можливі тлумачення на уривок. Ваше завдання розкрити особистість Христа. Багато людей, які таким чином починали читати зі мною Іоанна, в процесі увірували і стали частиною церкви. Я вважаю що це найкращий метод благовістя. Він трудомісткий і вимагає терпіння. Набагато легше дати людині буклетик і забути про нього. Сподіваючись на чудо, що він його прочитає і увірує. Багато хто з нас хочуть благовістити, але не готові платити ціну. Це не ефективно.

Уявіть, що до вас підходить людина на вулиці і каже що вам терміново потрібно ампутувати руку, інакше ви помрете. Як ви відреагуєте на це? Звичайно ж ви вважатимете цю людину ненормальною. Але уявіть, що це ж саме говорить вам ваш знайомий лікар. Ви впевнені в його професіоналізмі і його адекватності. І як би вам не було боляче це усвідомлювати, але ви б лягли на операційний стіл. Чому така різниця? Та тому що вам потрібно було прийняти вкрай радикальне рішення, яке змінить все ваше життя і ми не будемо довіряти своє життя в руки тих, кому ми не довіряємо і кого погано знаємо.

Почати жити для Христа і визнати, що все життя до цього я жив неправильно – більш радикальне рішення, ніж ампутація руки. І для того, що б довіритися і послухатися поради увірувати, покаятися і почати жити по іншому – потрібно мати впевненість у достовірності цієї інформації. Спільне читання Єв. від Іоанна, години, проведені разом, допоможуть вашому другу побачити, що Ви адекватна людина, самі робите те, у що вірите, що Вашим словам можна довіряти, та й Ваші слова не ваші загалом, а так написано в Біблії. Як колись сказали самаряни жінці: – “Ми віримо вже не тільки за твоїми словами. Тепер ми самі чули і знаємо, що цей чоловік дійсно Спаситель світу.”

Я і моя дружина активні в місіонерській роботі вже з 1999 року. За цей час ми сприяли започаткуванню 7 церков. Багато людей, які звернулися, починали свій шлях слідування за Христом, з спільного читання євангелія від Іоанна. Це працює.

Десять заповідей

Ми, протестанти, робимо особливий наголос на те, що кожна людина грішна, оскільки походить від Адама. Ми говоримо, що повіривши в Христа, Бог прощає нам всі гріхи і не ставить в провину. Однак, багато людей, кому ми звіщаємо добру новину, вкрай поверхово розуміють значення терміна “гріх”. Один із способів які я використовую і які можуть вам стати в нагоді – це спільне читання десяти заповідей. Ваш друг повинен дати згоду, приділити вам пів години і поміркувати над десятьма заповідями. Зазвичай я пояснюю, що всі десять заповідей можна поділити на заповіді, що стосуються взаємин між людьми – це останні шість заповідей. А перші чотири заповіді відносяться до взаємин між Богом і людьми. Я пропоную спочатку прочитати заповіді, що стосуються взаємин між людьми (вони зазвичай більш прості в розумінні), а після ми читаємо і розбираємо перші чотири заповіді. Ісус, пізніше, буде говорити про те, що ці заповіді можна підсумувати двома: “Люби Бога всім серцем і люби ближнього як самого себе.” У підсумку, стає зрозумілим, що ми грішні. Ми порушуємо всі заповіді і не любимо ані Бога всім серцем, ані ближнього, як самого себе. Таким чином, погана новина про нашу гріховність і вини перед Святим Богом, а так само істина про гарну, радісну новину про те, що Христос безгрішний і Він заплатив за нас, щоб виправдати нас – стає більш зрозумілою. Це більш ефективно, ніж просто сказати: ти грішний, але Бог любить тебе і Ісус помер за твої гріхи.

Прокляття

Пам’ятаю, коли я жив в Одесі і періодично зустрічався з циганками, які хотіли мені “поворожити на успіх”. Завжди йшов від них і ввічливо відмовлявся. Але кілька разів був свідком, як вони проклинали тих, хто був грубий з ними. Не знаю, як в інших культурах, але слов’яни досить сильно бояться слова “прокляття”. У нас в Києві, навіть організувалася одна успішна лже-церква, яка на перше місце поставила практику руйнування “родового прокляття”. Думаю, що це одна з причин їхнього успіху. Люди вірять в ці родові прокляття і готові йти до кого завгодно, аби тільки позбутися від них.

Не маніпулюючи людьми, і бажаючи показати їм всю Божу істину, ми так само можемо розповісти їм про прокляття. У посланні до галатів згадуються два типи людей, які прокляті. Так вчить Слово Боже. Галатів 3: 10 говорить про те, що всі, хто не виконує всього і постійно, що написано в Законі – проклятий. А в тринадцятому вірші говоритися, що всі, хто повішений на дереві – проклятий. В Ізраїлі вважалося, що всі повішені на дереві, посаджені на кіл, прибиті до дерев’яного знаряддя страти – прокляті. Таким чином Ісус, який був розп’ятий на дерев’яному хресті був проклятий. І Він добровільно пішов на таку смерть. Він був під прокляттям за нас, що б нас спокутувати від прокляття. Нам потрібно лише повірити від щирого серця!

Чотири духовні закони

Швидше за все ви про них чули. Якщо ви не будете просто давати людині буклетик/брошурку, а витратите час і прочитаєте разом з ним цей буклет і детально поясните значення всіх термінів в ньому – це не поганий спосіб. Я б порадив спочатку самому вивчити його детальніше. І дуже важливо самому навчитися малювати ілюстрації які є в цьому трактаті. Часто я розмовляю з людиною і сам малюю йому ілюстрацію з двома берегами і прірвою під назвою “гріх” між цими берегами, на одному з яких знаходиться Бог, а на іншому людина. І вже після бесіди дарую буклет “Чотири духовні закони”, пропонуючи, що б він сам ще зміг вдома прочитати і поміркувати над цими істинами. Найголовніше – не просто роздавайте буклети. Розмовляйте з ними, і тлумачте ці духовні закони.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s