
The five races of Mankind, 1911
Расизм засуджується всіма. Ну, принаймні, майже всіма нормальними, здоровими адекватними людьми. Але що таке расизм і що таке не расизм?
Приблизно рік тому, я написав на фейсбук, що мав негативний досвід викладання української студентам з Азії та Африки, натомість багато позитивного досвіду з студентами з Європи, США, Канади. Один моїх фейсбук друзів написав коментар, що я расист. Це змотивувало мене думати на цю тему.
Отже, що таке расизм? Це ідеологічно-світоглядне вчення про те, що одні раси/нації ґенетично кращі, успішніші, розумініші, сильніші, а інші – гірші. Саме через ґени, через ДНК. Наприклад, німецькі нацисти (і не лише вони) вірили і проповідували скрізь, що арійська раса (німецькі та деякі інші північно-європейські етноси) кращі. Вони це пояснювали не якось там, а саме, що у німців та деяких інших народів об’єктивно краща фізіологія, а інші народи є відсталішими. За такої точки зору вони, німці, мали панувати у всьому світі, а інші народи – бути їхніми рабами або просто знищеними. Наголошую, мова йже саме про ґени і фізіологію.
Звісно, це все антинаукова (і антибіблійна теж) маячня. Нема народів фізіологічно гірших або нездатних думати.
Чому ж тоді різні народи різні? Це питання на мільйон доларів. Але відповідь не дуже складна – тому що різні народи з різних причин по-різному організували своє життя. З певних причин німці (чи американці або японці) більш організовані, працьовитіші, а деякі народи східної Європи не такі. Нема “ґену ліні” чи “ґену працьовитості”. Але у кожного народу своя історія. Українці, росіяни, булоруси були десятиліттями у СРСР, і це не могло не впливати. Українці не мали політичних прав у Речі Постолитій. Кожна країна має свою культуру, в т.ч. культуру політичну. Якщо багато українців нарікає на владу та/або олігархів – це не питання фізіології, це питання середовища, яке формує людей, життєвих виборів самих людей і т.д.
Якщо розділити двох однояйцевих близнюків, батьками яких, просто до прикладу, є українці, і одного поселити у Нью-Йорку, а іншого у селі Хащованє Сколівського району, їхні долі складуться неоднаково. Швидше за все через 30 років перший зароблятиме 3000 дол і буде професійно успішним, а другий, знову ж таки, швидше за все, не зароблятиме і 400. Та і не в зароблянні річ. Мова йде про характер, цінності, життєві вибори… Звісно, існує деяка ймовірність, що перший стане безпритульним алкоголіком у тому Нью-Йорку, а інший – відомими лікарем, який відкриє свою приватну клініку десь у Франції.
Я веду до того, що різниця між представниками різних народів дійсно є. І гени тут взагалі ні до чого. Дитина, вихована у західно-європейській країні відрізнятиметься від дитини, вихованої у Китаї чи Таїланді. Навіть якщо батьки обох ті самі американці/німці/росіяни/тайці…
Культура, середовище, впливи, цінності, життєві вибори – ось що важливо. Один брат стає звичайним програмістом, інший, молодший – співласником компанії. Одна сестра виходить заміж і виховує дітей, друга подорожує світом та вивчає мови. Батьки ті самі.
Заперечувати різницю між типовим французом і типовим італійцем безглуздо. Поляк це не німець. Навіть сьогодні можна відчути різницю між білорусом і українцем, хоча ще 27 років тому ми були в одній країні. Ми все ще братні слов’янські народи, ми говоримо подібними мовами, але ми пішли трохи різними шляхами, і ми вже різні.
До речі, про німців. У 90-их роках, коли Німеччина знвоу була єдиною, для співробітників однієї компанії, яка мала філії в різних федеральних землях, проводили кількаденний семінар. В кінці першого дня лектор сказав усім: “Завтра у нас другий день семінару. Наголошую для східних німців – початок о 9.00″. У східних німців що – якісь східнонімецькі гени, які змушують їх запізнюватися?
За 4 роки у мене було близько 30 студентів. З західного світу студенти дисципліновані і організовані, а зі східного – часто ні. Расизм тут геть до ні чого – питання в культурі в широкому сенсі. Для багатьох студентів нормально почати курс і швидко кинути, а для інших – починають і навчаються рік чи два.
Отож, уникаймо мисленнєвих кліше.