Хто така Францішка Бутковська?

Моя прабабуся Францішка Бутковська, на честь якої ми назвали свою дочку була полькою і римо-католичкою. Вона народилася у місті Сколе (Австро-Угорщина) у 1886 році, де тоді мирно (або не дуже) жили поляки, українці і євреї. Тоді у Сколе вже рік діяла залізниця, до речі. Останніх (євреїв) було десь 60% населення міста. Францішка з дому мала прізвище Веселовська, а вже як вийшла заміж – Бутковська. Заміж вона вийшла за українця, що дуже не сподобалося… його братам. Ті вважали, що ніяких шлюбів з поляками і польками бути в принципі не може. І так сильно обурилися, що деякий час не розмовляли з ним. А їх було дев’ятеро: Микола, Михайло, Петро, Євстахій, Іван, Стефан, Олекса, Антін, Федір, ще й сестра Марія. Отож, всього 11 дітей було у Івана і Марії Бутковських – 10 братів і одна сестра. До речі, Марія Бутковська до заміжжя носила прізвище Бандурович.

Отже, моя бабуся Гелена народилася у сім’ї українця Василя Бутковського і польки Францішки (Веселовської). В ті часи був такий звичай – якщо у змішаній сім’ї народжується дівчинка, то буде записана “як мама”, якщо хлопчик – “як тато”. Маю на увазі національну приналежність і релігію. Отже, мою бабцю хрестили в костелі і у документі латиною так і написали. День нароження – 1.01.1922. Того ж дня, але у “далекій” Польщі (зараз Польща, а тоді просто Польща), у селі Ванькове народився мій дід Степан Пограничний. Він був якраз українець, але польський українець. І в документах у нього та сама дата – 1.01.1922. Десь після війни, коли дідо вже відвоював (у Червоній Армії), вже мав поранення в ногу, вони з Геленою познайомилися і одружилися. А потім дізналися, що народилися в один день і рік.

Але повернімося до Францішки. Ім’я це було доволі звичним у той час. Її батьками були поляки Михайло Веселовський та Катерина Веселовська (з дому – Стецура). До речі, у Василя і Францішки було 2 дітей – Роман і Гелена. І того Романа НКВД-исти в один жахливий день (швидше, у жахливу ніч) забрали і слід пропав. Я писав зверненя у архіви МВС, СБУ – ніякого сліду. Думаємо, що розстріляли за участь в ОУН або щось таке. Родичі моєї бабусі були в ОУН-УПА, один родич навіть був підполковником УПА.

Чим займалася Францішка Бутковська? Точно не знаю, але наскільки пригадую – була домогосподинею, виховувала дітей. Здаєтсья, її чоловік, Василь Бутковський був торговцем худоби. Але деталей вже не пам’ятаю. До речі, моя бабуся розповідала, що їй казала її мати, що найлегше було жити за Австрії. Чому? Тому що за одну копійку можна було купити на вагу чаю. Францішка Бутковська прожила 70 років і померла у 1958 році. Похована у Сколе.

У моєї бабусі Гелени і дідуся Степана Пограничного було четверо дітей – один син і троє дочок. Разом вони мають 5 дітей, а ті у свою чергу 4 своїх. Тобто у Францішки є принаймні троє троюрідних братів-сестер. Гелена Бутковська прожила теж немало, не доживши приблизно півтора місяці до 89-го дня народження.

Ось така історія моєї прабабусі. Якщо Ви щось знаєте про Пограничних, Бутковських чи Веселовських – напишіть мені.

P.S. Ще один цікавий факт. Мою двоюрідну сестру звуть Христина, з дому – Погранична. Таке ж ім’я і прізвище має юна і дуже талановита дівчина, чемпіонка Українки з художньої гімнастики, багаторазова призерка конкурсів і змагань. Про неї є багато відеосюжетів і навіть стаття у Вікіпедії. Чи родичі ці дві Христини Пограничні? Сказати важко. Вони можуть бути далекими багатоюрідними сестрами, адже їхні діди-прадіди мали те саме прізвище і жили у сусідніх українських селах, які зараз – територія Польщі.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s