Чому пост-СРСР це не Європа. Нотатки екскурсовода

У нас в країні багато людей думає, що ми бідні, неуспішні і корумповані тому, що у нас погана влада. Мовляв, влада у нас погана, а народ хороший. Ну бо люди всюди у світі однакові, як це народ може бути поганим?

Є 1001 спосіб показати, що народ народу рознь. Зокрема, як працює туристична галузь.

Німецька туристична фірма возить людей з Німеччини, Австрії та Швейцарії в Східну Європу. Німці замовляють тури 6-9 місяців неперед. Одразу після замовлення починається робота – бронь готелей, розробка маршрутів, проплата екскурсоводів, трансфер і т.д. Інколи німці, власники бізнесу, хочуть наперед (інколи 9 місяців наперед!) заплатити українцю-водію, який завезе пару німців з точки А в точку Б. Вони хочуть все проплатити наперед і мати спокій. Але в нас так не можна – бо людина візьме гроші і шукай вітра в полі.

Тепер про нас. Білоруси замовляють все в останній день. Шукають екскурсоводів “сьогодні ввечері на завтра на ранок”. Звісно, кваліфікація не перевіряється. Вони не знають українських екскурсоводів, ми, екскурсоводи, не знаємо замовників. Все будується ситуативно на експрес-довірі, і дуже часто валиться в останню хвилину.

Свіжий випадок. Везуть автобус – 35 людей. Замовляють 2-ох екскурсоводів на 9.00. Гості приїжджають на 14.00. В дорозі двічі ламалися, збили корову. Стояли на кордоні. З 35-и людей на екскурсію йде аж 7 (прописом: семеро). решту десь розбігаються по магазинчиках. Двом гідам нема роборти. Екскурсія триває аж 45 хвилин – бо нема часу, бо треба на Високий Замок гнати. Гідам дають по 200 грн. Хоча попередньо мова йшла про 3-4 години, це 600-800 грн. На наступний день Тустань і Кам’янка. Мовчать до останнього, гід “висить в повітрі”. Потім кажуть: ми не їдемо. День у гіда вже заброньований. Йому пропонують компенсацію – 37% вартості.

Все це я пишу до того, що наші слов’яни не цінують порядок і планування взагалі, і від того всі страждають. У західному світі люди люблять порядок і планують все завчасно. Це – один з ключів до успіху людини і суспільства. Порядок – це благо, а хаос руйнує і заплутує. Але українці (білоруси, росіяни) хочуть швидко і багато заробляти. І в результаті заробляють відносно мало. Викручуватися і хитрувати на кожному кроці стало національною рисою. Але тут нам нема чим пишатися.

Будемо змінюватися?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s