Я не беру кредит, я беру позику

Серед євангельських християн поширена думка (і я цілком поділяю її), що кредитів варто уникати. На це є низка причин. Зокрема, кредит – це залежність. Брати кредити – це жити не відповідно своїм прибуткам, а намагатися скочити вище себе. Словом, кредитів варто уникати.

Проте недавно я помітив таку річ. Уникають не кредитів, а саме слово “кредит”. “Я не беру кредит, я беру позику від друзів”.

Я теж кілька разві у житті брав невеликі позики від друзів на кілька місяців. Але чим відрізняється позика від кредиту? Закон каже, що кредит надає юридична організація, фінансова установа, а не приватна особа. Кредит зазвичай платний, а позика може бути під 0%.

Але чи є різниця з духовної точки зору? Чи є різниця – брати 1000 доларів у банку під 0.5% (так, це майже неможливо, але це просто приклад), чи ту саму тисячу доларів у брата/кума/свата під 0 % ? В обох випадках треба віддавати.

Часто головним мотивом брати кредит/позику є жити краще, ніж можеш або мати більше, ніж маєш. Не маєш нового модного телефона? Кредит. Не маєш житла? Кредит? Авто? Кредит. Ну і так далі. “Бери зараз – плати потім”.

Але боржник часто переоцінює свої можливості. Він думає, що буде працювати стабільно і добре заробляти, але не завжди так стається.

З іншого боку, я не беруся казати, що кредит/позика це завжди гріх і рабство. Але якщо Ви все таки берете кредит/позику, ось кілька порад.

Намагайтеся брати кредит/позику тільки тоді, коли на це є серйозні підстави (тобто не просто на кращий телефон чи машину – це захцянки).

Кредит/позику беріть на якнайвигідніших умовах. Якщо берете у родичів чи друзів – майте на увазі, що це може вплинути на стосунки, тобто суттєво їх погіршити, якщо не віддасте.

Майте чіткі домовленості – яка сума, під який відсоток, на який час. Формула “десь тисяч 5 десь на пів року” це не домовленість.

Якщо берете у кредит дорогу річ (а цього краще уникати!) – постарайтеся мати більше половини грошей одразу. Якщо купуєте дім за 60 тис. дол. – постарайтеся на той момент мати хоча б 30 тис. – але чим більше, тим краще.

Не зичте “впритик”, залишайте собі подушку (або кілька різних подушок). Тобто майте на увазі, що Ваші поточні витрати, швидше за все, зростуть, а прибутки можуть і зменшитися. Наприклад, якщо Ви розраховували заробляти 500 дол, порахуйте, чи зможете виплачувати кредит при 400 дол. Якщо оренда квартири зараз 250 дол, порахуйте, чи зможете платити 300 і т.ін.

Мудрості нам усім! :)

3 thoughts on “Я не беру кредит, я беру позику

  1. На жаль, Біл Готард та його вкрай сумнівне вчення впливає на думку певного кола християн. Мудрості нам!

  2. Мені подобаються Ваші слова і я поділяю цю думку, навіть ніколи не брав кредит. Але, люди навколо зазвичай думають інакше. Коли ми кажемо, що винаймаємо житло, вони дивуються, чому ми не купимо в кредит. І ніякі наші аргументи не спрацьовують, бо масова свідомість інша.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s