Права без хабарів – Юля Джала

у мене є водійські права, які я отримала законно, без хабарів. а ще у мене троє дітей (найменшій у грудні виповнилось три роки), робота і творчість. “Ви хочете спитати мене, як я все встигаю? та я ж містер Неймовірний, а не містер-пересІчний чи містер-такий-собі!”

отримання водійських прав законним шляхом не неможливо, не коштує дорожче ніж їх купити, і я після цього не відправилась на тривалий курс психотерапії для виходу із депресії. і не відправлюся. також, це необов”язково триває півжиття, як багато хто каже.

мої курси у автошколі почалися в кінці вересня. заняття тривали до початку грудня, двічі на тиждень по 2 години. крім теорії, було ще водіння – 20 годин, хоча я вважаю що цього мало і їздила більше до здачі іспитів у Сервісному центрі. права я отримала сьогодні, 25 січня – тобто у мене це зайняло 4 місяці, з навчанням у школі включно.

я вчилася у школі на початку Личаківської (ЛДОНКК) виключно через те, що мені підійшло її розташування і там була ранкова група у будні. найкраще зі школи – інструктор з водіння Бухтияров Сергій В”ячеславович, дякую всім хто мені його радив! сама школа потребує капітального ремонту, нормального туалету, майданчика, а також зміни методики навчання – читати правила з книжки по черзі вголос вже трохи нецікаво, чесно. також мені категорично не сподобалось, що тема першої домедичної допомоги була не те що не розкрита, вона не була розглянута зовсім.

тепер про хабарі. десь під кінець навчання наш викладач прямо спитав: “Хто буде здавати сам? Підніміть руку”. зі всієї групи рука була одна, ну ви знаєте чия. він здивувася на моє “А чому ні? Спробую.” і сказав що це не борщ, щоб його пробувати. це мене дуже розізлило і я спробувала.

після складання іспитів у школі в сервісний центр я їздила рівно 3 рази: 28 грудня – здала теорію, з першого разу; тиждень тому поїхала здавати водіння – але їздила на їх машині і не виконала заїзд заднім ходом з двох спроб; і сьогодні – виконала вправи на майданчику, тоді ми виїхали з території і ще трохи поїздили на дорозі. 1 помилка (невиконання вправи з першої спроби), іспит складено успішно, за півгодини отримала права – усі три рази не було черг, були ввічливі працівники, ніхто не намагався мене “завалити” і не заважав складати іспит. грошей не вимагали також.

поради щодо складання іспитів.
перше, додайтеся в групу https://www.facebook.com/groups/183902616289547/ – я її створила якраз для тих, хто має недостатньо інформації чи підтримки. туди ми додаємо все корисне, що знаходимо на цю тему, ділимось порадами і тримаємо кулаки 🤝

друге, тести з ПДР в режимі онлайн мені було зручно розв”язувати в додатку, який я завантажила з vodiy.ua, режим Преміум з поясненнями, закладками і ще різними бонусами.

третє, в тестах на іспиті є можливість перескакувати між питаннями, тобто пропускати якесь питання, щоб потім до нього повернутися. в СЦ про це не кажуть [нам казали – Сергій Чепара], нам про це розказав викладач з нашої школи перед внутрішнім іспитом. для цього НЕ ВІДМІЧАЙТЕ ніяку відповідь на питання, яке ви хочете пропустити, а в нижній частині екрану просто натисніть інше питання (там такі зелені квадратики з цифрою всередині). мені це допомогло, бо я зробила помилку вже в 3-му питанні і почала хвилюватися. обидва наступні – 4 і 5 теж були сумнівні, не могла чітко відповісти. я їх пропустила, а коли всі наступні були правильні – з сумнівними стало легше і я відповіла на них без помилок.

четверте, оплатіть послуги СЦ наперед, в ідеалі – самі у своєму інтернет-банківському додатку, якщо у вас такий є. це зекономить вам час і гроші (комісія суттєво відрізняється). реквізити для оплати тут http://hsc.gov.ua/…/rekviziti-dlya-oplati-poslug-v-servis…/…
я квитанцію друкувала, але чула що можна показати на смартфоні.

п”яте, якщо у вас є питання до Сервісного центру – пишіть на їх сторінку у фейсбук https://www.facebook.com/sclviv/, там ввічливо та охоче допомагають. по телефону не так.

шосте, здавати водіння їдьте на тому автомобілі, на якому вчилися. це дуже важливо, я перевірила.

сьоме, завчасно почитайте чек-лист, який буде заповнювати екзаменатор при складанні практичного іспиту (є у вільному доступі на сайті СЦ). в цьому чек-листі є всі помилки, які враховуються. на іспиті дозволяється допустити 3 різні або 2 однакові помилки. тобто (це важливо!) іспит вважається складеним в тому числі тоді, якщо у вас є 3 різні або 2 однакові помилки, нескладений – це БІЛЬШЕ. також нескладений – це невиконання вправи з двох спроб або відмова від її виконання.

[наполегливо раджу прочитати нормативно-правові акти на цю тему, щоб бути теоретично підкованим. лінки нижче – Сергій Чепара]

восьме, погуляйте по майданчику перед тим як йти записуватися на іспит. в ідеалі було би попроситися до них потренуватися, але мені не вдалося домовитись. та і не тільки мені.

дев’яте, нагадайте (якщо буде потреба) інспектору про відеореєстратор. з січня цього року всі практичні іспити фіксуються на відеореєстратори, які знімають як всередині машини, так і дорогу перед нею. і це чудово, бо протягом 10-ти днів після складання іспиту у вас є можливість отримати відео, якщо є потреба оскаржувати рішення інспектора. також, раджу дочекатися коли реєстратор буде включено, і лише після цього налаштувати дзеркала, крісло, пристібатися. мій екзаменатор сьогодні після іспиту засмучено сказав мені, що відчував недовіру (мою до нього), бо я нічого не починала робити поки він не включив запис, і наголошувала на цьому. але я не змінила свою думку – помилка “Не підготувався до початку руху” є першою в списку чек-листа.

десяте, при виконанні вправ на майданчику не забувайте включати повороти! на дорозі це логічно і автоматично, на маленькому майданчику де крім вас нікого немає – можна забути. не забувайте.

одинадцяте, не їдьте складати з групою. вже не раз чула, що групи здають по пів дня, більшість із учнів платять, хто не платить чекає довше і т.п. щоб здавати самому, краще приїжджати о 14-15 годині. я приїжджала по суботах в такий час, і жодного разу не чекала довго.

дванадцяте, не ведіться на всі розмови навколо про “всі купують”, “кума здавала два роки і не здала”, “співробітника брата син здавав сам, завалили і все одно платив”. я почувалася як самотній псих і вишукувала по інтернетах позитивний досвід тих хто здав, щоб хоч трохи перекрити оцей весь фон навколо. просто тверезо оцініть ситуацію – що станеться в разі нездачі, подумайте що ви своїм хабарем кладете гроші в кишеню комусь, хто потім цими грошима теж від чогось відкупиться, згадайте Майдан, знайдіть підтримку (див. перше) і Вам все вдасться, я точно знаю!

до зустрічі на дорогах 🤓

Юля Джала,
співзасновниця фб-сторінки “Права без хабарів”

Корисні лінки:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0074-10

https://tsn.ua/auto/news/ukrayina/v-ukrayini-zminili-pravila-otrimannya-posvidchennya-vodiya-perelik-novovveden-1324527.html

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/340-93-%D0%BF

https://twothreedots.com/2018/10/26/adventures-in-drivingschool

Сергій Чепара: «Піду в поліцію, отримаю права»

 

One thought on “Права без хабарів – Юля Джала

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s