Про свободу і відповідальність – Дмитро Бінцаровський

Думаю, багато-хто чув про історію вірменської сім’ї, яку мали вислати з Нідерландів, бо в неї не було законного права на перебування.

Сім’я знайшла притулок у церкві, яка спеціально цілодобово проводила служіння. Служіння тривало більше 3 місяців, було задіяно майже 1000 проповідників із усієї країни. За нідерландським законодавством, поліція не має права заходити в церкву під час богослужіння. Тому поліція не могла затримати цю сім’ю і вислати з країни. Все це закінчилося тим, що під суспільним (зокрема і церковним) тиском міграційне законодаство було пом’якшено, що дозволило цій сім’ї та багатьом іншим залишитися. Тоді служіння у тій громаді й припинилося.

Я не буду коментувати правильність дій цієї церкви. Зверну увагу на інше: навіть у такій секулярній країні, як Нідерланди, влада поважає релігійні свободи і дотримується всіх приписів (таких як заборона поліції входити в церкву під час служіння).
Інший, свіжіший приклад: у Нідерландах заборонені всі масові заходи, крім … церковних служінь. Уряд не може заборонити їх, тому що це порушило б конституційну норму про свободу релігійних зборів. Уряд лише обмежив кількість задіяних на служінні: не більше 30. Але при цьому попросив церкви взагалі перейти на онлайн-служіння. Це й було ними зроблено. Інша позиція означала б зловживання своїми правами, а не їх відстоювання.

Мораль тут така. Навіть у найбільш секулярній державі релігійні свободи можуть дотримуватися. Не тому, що така держава цінує релігію; швидше тому, що вона цінує свободу і верховенство права. Але це не буде довго працювати, якщо церкви зловживатимуть своїми правами. Українські християни останні 30 років мають таку свободу, яку не мали ніколи на цих землях. Ніколи. Але свобода означає відповідальність. Права віруючих шануватимуть, якщо віруючі відповідально поставляться до інтересів свого ж суспільства і до того завдання, яке стоїть перед державою. Можливо, пізніше уряди (якщо не в Україні, то в інших країнах) скористаються ситуацією для придушення релігійних та інших свобод. Тоді треба буде відстоювати свої права й свободи. Але поки треба просто самим обмежити свою свободу, щоб показати зрілість і вміння свободою користуватись.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s