Ісус Христос, теологія і математика

Я не маю PhD якогось престижного західного універу, щоб ставити ці три чарівні букви після свого імені. Тим не менше, я закінчив наш вітчизняний вуз за спеціальністю “прикладна фізика”, я вивчав там і ще й у школі “теорію ймовірності”, і мені здається, що я в ній щось таки трішечки петраю. Крім того я вивчав богослів’я.

То тут, то там можна натрапити на такі твердження:

  • Існує величечна кількість \ сотні \ тисячі пророцтво про Месію, які або вже збулися, або ще збудуться.
  • Оскільки дуже багато пророцтв збулося, то ймовірність випадкових подій в Ісусі Христі майже нульова, то ура, ми – круті, Ісус – це Христос (Месія) і т.д.

Насправді все значно складніше і в одній статті це ніяк не опишеш.

Почнімо з того, що віра не має прямого стосунку не те що до Math (математики), а й до Science (природничиих наук, головно фізики, хімії, біології). Я кажу про те, що наука це добре чи навіть прекрасно, але віра – це прийняття одкровення від трансцендентного Бога про трансцендентного Бога. Іншими словами віра – не наслідок ігор з математикою за визначенням. Тим більше поганеньких ігор. Трансцендентність Бога це Його повна цілковита позачасовість і позапросторовість, а віра в Бога – це дотик до нескінченно великого.

Тепер про пророцтва. Їх не аж так багато. Доктор Арнольд Фрухтенбаум (Arnold Fruchtenbaum), провідний фахівець у цій галузі, месіанський єврей, вважає, що існує 92 пророцтва. Насправді це дуже багато, і напевно, є люди, яким ці пророцтва допомогли прийти до віри і я справді радий за них. Але це все ж таки не сотні чи тисячі, це трохи менше сотні.

Профанація була б такою. Сказати: припустимо, ймовірність виконання 1-го пророцтва 50% (тобто 1/2). Потім помножити 0.5 само на себе 92 рази і ура у нас дуже маленьке число з дуже багатьма нулями після коми. Християни круті, а всі інші штурбаки.

Але все це взагалі не так. Тут важливі не так кількість пророцтв, а їх якість і специфіка. До деяких пророцтв можна “вчіпити” цифри, до інших точно ні, а ще інші треба об’єднати в групи. Тобто внаслідок груп може бути 20 чи 30.

Візьмімо пророцтво в Бт. 3:15. Насіння жінки (нащадок жінки \ людини жіночої статі) буде жалити Сатану в п’яту. Що з цим робити? Цей вірш має глибоко теологічне значення – Ангела (Люцифера, Сатану) переможе саме людина. Що нас робити з ймовірністю ? А нічого! Вона тут геть до нічого. Ставити ймовірність тут має такий сенс, як і міряти термометром градусну міру кута трикутника. Це абсолютне невігластво.

Йдемо далі. Месія буде нащадком Авраама, Юди, Давида і т.д. Ну і …? А скільки було (є) нащадків Авраама? Юди, Давида. На сьогодні по землі ходять мільйони євреїв, які є нащадками Якова, деякі – нащадками Давида. Звичайно, китаєць, індус чи фін не може бути Месією, але що робити з ймовірністю? Що на що ділити? Просто Месію треба шукати серед євреїв, ну і конретно серед нащадків Давида. Ну, окей.

Тепер назад до ймовірності. Що таке ймовірність? Це відношення випадків, які задовільняють нашу умову до загальних (всіх) випадків. Тобто у Вас є мішок з білими і чорними кульками. В мішку 40 білих і 60 чорних. Ви тягнете наосліп 1 кульку. Ймовірність витягти саме білу – 40%. Але якщо Ви тягнете 2 кульки – то ймовірність витягти хоча б одну білу кульку зростає (0.64), а витягти обидві білі спадає (0.4*0.4 = 0.16). Насправді ймовірність буде така – 0.6424 і 0.1576, тому що кульок є відносно небагато.

Можна бавитися в теорію ймовірності і далі – в класі 30 дітей, яка ймовірність, що хоча б у двох осіб день народження в один день – але порахувати це буде складно, хоча і не неможливо. Беремо першу дитину, в неї день народження в якийсь день року, неважливо, який саме. Яка ймовірність, що хоча б 1 з 29 інших має той самий день? Така сама, як вгадати хоча б 1 ДН з групи 29 осіб – 29\365, тобто 7.9%. Але тут треба йти далі, працювати з другим учнем (порівнювати його з іншими 28-ма), це 7.7%. і т.д. Ймовірність, що в першого ДН не збігається з жодним – 92.1%, для другого 92.3%. Так рахуємо для всіх, крім останнього, тобто маємо 29 ймовірностей, які треба перемножити. Отримане число це ймовірність, що ДН не збіглися в жодного, а 100%-це число – наша ймовірність, тобто що в двох (або більше) таки збіглося. Можна ще порахувати що саме у 2-ох, а не у 3-ох, і що пар не 2 чи 3, а одна :)

А що робити з пророцтвами? :)

Наведу приклад з хлопцем і дівчиною. Хлопцеві сподобалася дівчина і він хоче запросити її на побачення. Вона каже йому свій номер, але без останніх двох цифр. Але каже, що їхня сума 11. Тобто є комбінації 9 і 2, 8 і 3, 7 і 4, 6 і 5 і так само “назад” – всього 8. Ймовірність вгадати 1 до 8. Ну або перебрати. Але вгадати так одразу ймовірність таки 12.5 %. Але от в чому суть – коли він набере номер, він одразу дізнається вона чи не вона. Тому що з одного боку є множина варіантів (8), з іншого – чіткий маркер “ось вона” – підняла трубку, пішла на побачення.

З Христом все інакше. У нас фактично нема “множини варіантів” (хіба що в широкому сенсі це все люди або всі євреї), а з іншого ніби нема точного маркера (але з іншого боку Ісус Назарянин зцілює сліпого з народження, воскрешає і т.д.). Тобто тут дуже нетипова ситуація. Тут набір складних речей, широкі і вузькі пророцтва, а тут приходить хтось, хто робить неймовірні речі, та ще і підпадає під пророцтва. Власне кажучи, коли Ісус воскресив Лазаря, який був у гробі 4 повні дні, то він довів раз і назавжди, що саме Він і є Месія. Тут вже можна і не ритися в генеалогії, ну, але якщо це ще і Син Давида, народжений від Діви у Віфлеємі, а потім Він ще і зцілює сліпих з народження, а Сам воскрешає – то й поготів. Ймовірність воскреснути нуль відсотків незалежно від жодних пророцтв. Мертві не оживають.

Йдемо далі. Є пророцтва про місце і час народження, є пророцтва про Його служіння, про останні дні і години життя. Але деякі з них дещо розмиті, інші доволі чіткі. Оцінити їх або важко або неможливо. Він буде ведений Святим Духом (як це перевірити?), Він буде Сином Божим (а це ж частина бути Месією, тобто це права частина рівняння, а не ліва)?

Ще є групи пророцтв – наприклад, про страждання і смерть. Це теж ламає статистику. Це означає, що 2-3-4 пророцтва мають бути об’єднані в одну групу, і ця група має мати якусь свою ймовірність (якщо це взагалі можливо).

Словом, всі ці ймовірності тут не дуже мають сенс. Ви або вірите, що Христос – Месія, або ні. А якби віра приходила через математику, то математики б приходили до Бога натовпами, але так не є.

Тому можна і треба вивчати пророцтва, але суть віри взагалі не у ймовірностях.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s