Про тему, яка виклика бурхливі емоції в нашій церкві

Хабар. Давати чи не давати?

Хабар. Давати чи не давати?

Це було років так 5 тому… Однієї неділі я взявся навчати церкву про хабар. Метод підготовки проповіді був доволі простий – я просто познаходив всі біблійні вірші зі словом хабар (таких не було багато) і підготував на них проповідь-коментар.

О, пам’ятаю, після моєї проповіді всі неначе проснулися! Як тільки служіння закінчилося, всі водночас почали говорити, що вони думають про цю тему. Думки були дуже різні, і всі висловлювалися досить емоційно. Всі мали що сказати.

Так уже склалося, що корупція і хабарництво давно стали частиною нашого життя. Хабарі дають і беруть навіть багато християн. На жаль.

Недавно вкотре почув про одну віруючу людину, яка має великий досвід не тільки християнського життя, а й служіння. Людина ця має багато сильних сторін, але… на державній роботі бере хабарі. Тобто щомісяця отримує зарплату. У неї є власні “розцінки” на послуги – послуга А – 500 грн, Б – 1000 грн, В – 2000 грн. Розцінок я не знаю, написав до прикладу. Про що думає віруюча людина, коли бере/дає хабар? Як вона це поєднує з християнським життям? Як дивиться в очі дітям, дружині/чоловіку?

Чому хабар є злочином? Тому що ламає право і справедливість. Ти перевищив швидкість на авто і маєш заплатити, на приклад, 500 грн штрафу. Ти пропонуєш інспектору “домовитися” за 200. Тобто ти ламаєш закон, де написано що ти маєш платити 500 (п’ятсот) гривень в казну, натомість купуєш “мовчання” інспектора за 200 грн. Чому хабар є гріхом? Тому що ламає право і справедливість. “Бог праведність полюбив, а беззаконня зненавидів” – гласить Біблія. Бог любить порядок і справедливість, а крутійство йому далеке і неприємне. Християнин, який любить Бога, має навчитися жити за правилами, в т.ч. за існуючими законами.

Візьмемо інший приклад – поліклініка. Твоя дружина вагітна? Їй не буде місця в палаті, поки ти не “даш на лапу” кількасот гривень. Що це? Несправедливість і порушення існуючого закону. Адже не всі мають дати, а якщо без “дати” тобі не надають послугу, це значить, що людина з грошима має переваги там, де всі мають бути рівними.

Прикладів можна наводити безліч. Школи, університети. Але треба чітко розуміти, що є наслідком хабарництва. Якщо ти платиш за іспит – твій диплом липа, папірчик. Потім на твій диплом ніхто не гляне на роботі, його не визнають в розвинених країнах. Тобто ти брехун, бо приніс документ, в якому написано що ти маєш п’ятірки, а знань то в тебе в кращому разі на трійки.

До чого все це я? Християнин не може порушувати закон. А якщо порушив – має визнати це і справедливо за це платити. Християнин не може “мазати” там, де має право на безкоштовні послуги.

В українській владі зараз небагато віруючих людей. Інколи запитують – а чи можуть християни йти в армію, поліцію? Не можуть! Повинні йти! І повинні застосовувати там вічні Божі принципи. Я впевнений, що якби в нашій армії, поліції, податковій, СБУ, митниці працювало багато щирих, побожних та посвячених віруючих людей, нам всім жилось би краще. Якби мерами міст були християни-професіонали – і містянам жилось би добре, і про християн би думали краще нехристияни. Християнин це не просто людина, яка у вільний час читає Біблію і молиться. Це людина, яка застосовує вічні Божі стандарти у своєму житті. А ці стандарти мають широкий спектр застосувань – політика, наука, медицина, освіта, оборона… Уявіть, якби директорами трьохсот шкіл в Україні стали віруючі люди… Як гадаєте, еволюцію б ще викладали на уроках біології? А якщо про свою тверду християнську позицію заявили б ректори Львівського національного університету, Києво-могилянської академії, ще пара-трійка найбільших вузів в Одесі, Харкові, Запоріжжі?

Християни не повинні обходити десятими дорогами державні роботи. Але пильно дотримуватися Божого Слова, працюючи там. Християнин-лікар не може брати гроші від пацієнта, тому що йому платить держава. А уявіть собі – християнин лікар взяв 1000 гривень, тут його на місці затримала СБУ, потім на національному чи місцевому телебаченні показали оперативне відео. І той лікар, невинно так кліпаючи очима, каже “Тепер всі беруть, інакше не можна”. Християнин-митник не може брати “на лапу”, христяин-пожежник не може небезкоштовно “заплющувати очі” на “прогріхи” в пожежній безпеці. Тому що це сприяє руйнуванню держави, а інколи каліцтву чи смертям людей… Іншоми словами, християнин може вбити – не ножем, а хабарем. І в розвинених країнах це розуміють, і ставлення до корупції відповідне.

Розгляньмо на хвилинку того хабарного лікаря… Він бере на лапу за послуги, хоча отримує від держави зарплату. Як мислить той лікар? Якщо я не братиму хабарі, я житиму скромно, відпочиватиму в селі на дачі (в кращому разі), їстиму пісний хліб, бо зарплата невеличка… Але якщо братиму… о, відпочиватиму десь у Єгипті чи Туреччині, а в холодильнику буде дорога ковбаса, через рік-два куплю авто, через 5 – квартиру… Так-так, і будеш жити у бідній і проклятій країні, де не працюють суди, де нема справедливості, де закон нікого (і тебе теж) не захищає. Де розбиті дороги (бо відповідні держпідприємтсва вкрали гроші і відкупилися від міліції і суду). А якщо твою дитину зіб’є авто, то шофер відкупиться за кілька тисяч гривень, а твою дитину не врятує черговий лікар у звичайній міській лікарні, бо він – дурень, який купив диплом.

Живи скромно! Спробуй жити вірою з понеділка по суботу, а не лише в неділю в церкві! Довірся Богу, який може тебе прогодувати!

І сказав тішб’янин Ілля, з ґілеадських мешканців, до Ахава: Як живий Господь, Бог Ізраїлів, що перед лицем Його я стою, цими роками не буде роси та дощу, але тільки за моїм словом! І було до нього слово Господнє, говорячи: Іди звідси, й обернешся собі на схід, і сховаєшся при потоці Керіті, що навпроти Йордану. І станеться, будеш ти пити з потоку, а крукам наказав Я годувати тебе там. І він пішов, і зробив за Господнім словом: і пішов, й осівся при потоці Керіті, що навпроти Йордану. А круки приносили йому хліба та м’яса вранці, і хліба та м’яса ввечорі, а з потоку він пив. І сталося на кінці днів, і висох потік, бо в краю не було дощу. І було Господнє слово до нього, говорячи: Устань, іди до Сарепти сидонської, й осядеш там. Ось наказав Я там одній вдові, щоб годувала тебе.  І він устав та й пішов до Сарепти. І прибув він до входу міста, аж ось там збирає дрова одна вдова. І він кликнув до неї й сказав: Візьми мені трохи води до посудини, й я нап’юся.  І пішла вона взяти. А він кликнув до неї й сказав: Візьми мені й шматок хліба в свою руку!  А та відказала: Як живий Господь, Бог твій, не маю я калача, а тільки повну пригорщу борошна в дзбанку та трохи олії в горняті. А оце я назбираю дві полінці дров, і піду, і приготовлю це собі та синові своєму. І з’їмо ми, та й помремо… І сказав до неї Ілля: Не бійся! Піди, зроби за своїм словом. Тільки спочатку зроби мені з того малого калача, і винесеш мені, а для себе та для сина свого зробиш потім.  Бо так сказав Господь, Бог Ізраїлів: Дзбанок муки не скінчиться, і не забракне в горняті олії аж до дня, як Господь дасть дощу на поверхню землі.  І пішла вона, із зробила за словом Іллі, і їла вона й він та її дім довгі дні,  дзбанок муки не скінчився, і не забракло в горняті олії, за словом Господа, що говорив через Іллю.
1 Цар. 17:1-15

Тотальна корупція і підкуп суттєво гальмують розвиток України, а отже і її економічне зростання, а отже і достаток кожного з нас. “У Вас все продається” – сказав мені один американець, маючи на увазі зовсім не ківі чи чорну ікру, а звання кандидата і доктора наук. Найбільш сильниим є ті держави, які мінімізували корупцію, найслабшими і найбіднішими ті, в яких “продається все, продаються всі”.

Отож, християнин не може ані давати, ані брати хабарі. Хабар це злочин.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s